Connect with us

Pamiętacie koncept Nissan IDx? Wiemy już, dlaczego nie trafił do produkcji

Sześć lat temu Nissan pokazał na targach motoryzacyjnych w Tokio koncepcyjny model IDx, który z miejsca podbił serca fanów motoryzacji. Nigdy nie trafił jednak do produkcji seryjnej, a dziś wiemy już, dlaczego się tak stało.

Opublikowano

w dniu

Nissan IDx Nismo koncept
Fot. Nissan

W Tokio pokazano IDx i IDx Nismo – wizje dwudrzwiowego coupe z napędem na tylne koła. W tamtym czasie wielu dziennikarzy czy fanów nazywało go następcą Datsuna 510 i naprawdę wierzyło, że może trafić do seryjnej produkcji, aby wzbogacić portfolio Nissana. Tak się jednak nie stało. Jeden z byłych inżynierów Nissana, który był bardzo blisko projektu, choć nie chce być wymieniony z imienia i nazwiska, wyjaśnił fanom marki w Internecie, dlaczego IDx nie dostał zielonego światła na seryjną produkcję.

Głównym powodem miał być brak bazy klientów. Samochód został entuzjastycznie odebrany, ale nie gwarantowało to oczywiście lawiny zamówień. Nissana martwił również napęd na tylne koła w segmencie, w którym samochody zwykle mają napęd na przednie koła. Poza tym IDx byłby konkurentem Nissana 370Z, który był wtedy znacznie ważniejszym projektem dla marki, zwłaszcza że wprowadzono go zaledwie trzy lata wcześniej.

Kolejnym powodem miał być… brak miejsca na produkcję. Pod uwagę brano tylko zakład w prefekturze Tochigi, gdzie produkowano modele 370Z, Skyline i GT-R. Teoretycznie IDx mógłby być tam produkowany, choć zakład wymagałby znacznych inwestycji w linie produkcyjne, co było nieopłacalne biorąc pod uwagę potencjalną sprzedaż. 

Zbierając to wszystko do kupy oraz obecność w ofercie modeli 370Z i GT-R, Japończycy podjęli decyzję, że seryjna produkcja IDx nie ma sensu. A szkoda, wielka szkoda.

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama