Connect with us

Czego szukasz?

Inne

Nurkowanie w puchówce

Gdy na zewnątrz panują niskie temperatury, większość osób wsiada do samochodu w zimowym ubraniu, często składającym się z wielu warstw. Nie jest to jednak ani wygodne, ani bezpieczne, szczególne w przypadku kurtki puchowej. Gruba odzież utrudnia prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa, co grozi tzw. nurkowaniem, czyli wyślizgnięciem się z nich w momencie wypadku.

Optymalna temperatura w samochodzie to 20-22°C. Po całonocnym postoju auta na mrozie w jego wnętrzu jest znacznie chłodniej, co nie zachęca do zdjęcia z siebie kurtki czy płaszcza. Mimo to należy o tym pamiętać, gdyż grube ubranie wierzchnie utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa.

Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku kurtek puchowych. Dobrze izolują one od zimna dzięki temu, że gromadzi się w nich powietrze. Ta właściwość sprawia jednak, że pasy bezpieczeństwa nie przylegają blisko do ciała i w momencie kolizji mogą niewystarczająco skutecznie utrzymać pasażera na miejscu. Istnieje ryzyko, że wystąpi zjawisko nurkowania, które polega na tym, że człowiek wyślizguje się z pasów bezpieczeństwa. Pas biodrowy podjeżdża wtedy na brzuch, co może doprowadzić do uszkodzenia organów wewnętrznych. Dlatego najlepiej zdjąć płaszcz czy kurtkę przed podróżą, a jeśli nie ma takiej możliwości – po kilku minutach jazdy, gdy wnętrze samochodu ogrzeje się do odpowiedniej temperatury, zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i wtedy zdjąć okrycie wierzchnie.

Podróżowanie w puchowej kurtce jest szczególnie niebezpieczne w przypadku dziecka zapiętego w foteliku, które może wyślizgnąć się z niego albo nawet wypaść w chwili zderzenia i doznać poważnych obrażeń. Jak więc ubrać dziecko do samochodu? – Najlepiej założyć dziecku ciepłą, ale niezbyt grubą bluzę. Sprawdzi się na przykład taka wykonana z polaru. Dobrze też wozić w aucie koc, którym można okryć dziecko już po zapięciu go w foteliku – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zimowe ubranie może również przeszkadzać w prowadzeniu samochodu – taki ubiór często krępuje ruchy i nie pozwala na swobodne manewrowanie kierownicą. Dodatkowo w przypadku kolizji przedmioty znajdujące się w kieszeniach, np. klucze, mogą zranić kierowcę. Należy również pamiętać o wyborze odpowiednich butów – te z grubą podeszwą czy krępujące kostkę nie nadają się do prowadzenia auta, ponieważ utrudniają prawidłową obsługę pedałów.

Chłód nie sprzyja jeździe samochodem, ale niewskazana jest także zbyt wysoka temperatura. – Jeżeli kierowca podkręci ogrzewanie i temperatura we wnętrzu auta znacznie przekroczy 22°C, może to powodować obniżenie koncentracji i sprawności motorycznej kierowcy. Zła wentylacja i zbyt wysoka temperatura prowadzą do niedotlenienia organizmu i dyskomfortu psychicznego, a kierowcę ogarnia senność – tłumaczy Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama