Volvo XC90
Pierwsze skojarzenia z Volvo? Oczywiście bezpieczeństwo. A bezpieczeństwo i samochód rodzinny często idą ze sobą w parze, dlatego XC90 z pewnością jest ciekawym wyborem dla dużych rodzin.
Samochód jest niezwykle wygodny i dobrze się prowadzi. Do jakości wnętrza także nie można mieć zarzutów – szczególnie polecamy XC90 D5 w wersji wyposażenia Momentum. Co równie ważne, pojemność bagażnika przy transporcie siedmiu osób wynosi nadal aż 700 litrów. To jeden z najlepszych dużych SUV-ów na rynku, który z pewnością poradzi sobie z rolą domowego autobusu i wypada świetnie na tle konkurencji. Przeczytajcie również test Volvo XC90 B5.
Range Rover Sport
To ciekawa propozycja z dwóch względów. Po pierwsze samochód nie odstrasza wyglądem, a poza tym nie straszna mu błotnista leśna droga ani świeży śnieg. Najciekawsza wydaje się być wersja 3.0 SDV6 o mocy aż 307 KM, która zapewni kierowcy sporo frajdy z rodzinnej jazdy.
Niestety, są także problemy. Samochód nie należy do najtańszych (trzeba szykować ponad 400 tys. zł), a siedzenia w trzecim rzędzie oczywiście dostępne są za dopłatą. Dodatkowy rząd siedzeń nie oferuje przesadnie dużo miejsca, a także nie jest prawnie dopuszczony do używania w nim fotelików dziecięcych.
Samochody 7-osobowe. Ford S-Max
To propozycja dla tych, którzy nie są zakochani w kształtach SUV-ów. Ten minivan jest minimalnie mniejszy od Volkswagena Sharana, ale ilość miejsca we wnętrzu jest więcej niż wystarczająca.
Samochód jest wygodny w prowadzeniu, ma dobre zawieszenie, a w przypadku silnika 2.0 TDCi Zetec ma też ciekawą dynamikę. Dodatkową zaletą są naprawdę przyzwoite ceny na rynku samochodów używanych.
Skoda Kodiaq
Praktyczne, rodzinne samochody i brak Skody w zestawieniu. To niemal niemożliwe. Wprowadzona całkiem niedawno Skoda Kodiaq z przestronnym trzecim rzędem siedzeń z pewnością jest ciekawym rozwiązaniem. Oferuje ciekawy wygląd i praktyczne wnętrze.
Najlepsza wydaje się być wersja z napędem na wszystkie koła, automatyczną skrzynią biegów DSG i silnikiem 2.0 TDI.
Samochody 7-osobowe. Citroen Grand C4 Spacetourer
Czy to kontrowersyjna propozycja? Wygląd tego auta to kwestia gustu, ale na pewno istnieją na świecie ludzie, którym się podoba. Złośliwi nazywają go „napompowanym Robocopem”, ale to udany minivan, z którego można również mieć wspaniały widok na wszystkie możliwe strony.
Większość funkcji kontroluje się za pomocą ekranu dotykowego, którego funkcjonalność niestety nieco kuleje. Na pochwałę zasługuje natomiast wygoda wszystkich pasażerów. Z czystym sumieniem możemy polecić wersję 1.6 e-HDi Exclusive.
Ford Galaxy
To jedna z tych propozycji, która przychodzi od razu do głowy na myśl o dużym, rodzinnym samochodzie. To drugi Ford na tej liście, który w dodatku oferuje jeszcze więcej miejsca niż S-Max. Ma za to mniej interesujące podwozie.
O gustach się nie dyskutuje, ale wydaje się, że design tego samochodu może podobać się wielu ludziom. Najciekawszym silnikiem także w tym przypadku jest 2.0 TDCi Zetec.
Samochody 7-osobowe. Dacia Lodgy
Nie ma co ukrywać – to budżetowa propozycja. Tani samochód, tania eksploatacja i tanie wykończenie – tak w skrócie można Dacię Lodgy. Nie ma jednak powodu, aby się z tego śmiać – auto nie zostało przecież tak zbudowane bez powodu. To świetna propozycja dla osób, które nie chcą wydawać dużo na 7-osobowy samochód, a jednocześnie nie mają też wielkich wymagań.
Sensownym wyborem może być silnik 1.6 o mocy 107 KM. Oczywiście taki zestaw nie pozwala na najmniejsze szaleństwa na drodze i nie daje wiele frajdy z jazdy, ale z fabryczną instalacją LPG pozwoli na niezwykle tanie podróżowanie.
Land Rover Discovery Sport
Model ten dorównuje BMW X3 i Audi Q5, ale oferuje jedną ważną funkcję, której nie sposób znaleźć w tamtych autach. Tak, mowa oczywiście o siedmiu miejscach, na których skupiamy się w tym materiale.
Samochód świetnie się prowadzi, oferuje bardzo wygodne wnętrze i z pewnością będzie przyjacielem kierowcy oraz pasażerów na dłuższych trasach. Szczególnie polecamy silnik 2.0 TD4 180.
Samochody 7-osobowe. Land Rover Discovery
Nie bez powodu zawarliśmy dwa samochody tej marki w zestawieniu. Sport Discovery jest mniejszy niż Discovery, ale po prostu zasłużył na miejsce w tym zestawieniu. Większy Discovery natomiast z pewnością jest od niego lepszy, jeśli chodzi o funkcjonalność dla siedmiu osób.
Samochód ma świetne właściwości terenowe, a jazda nim – podobnie jak mniejszym bratem – jest bardzo komfortowa. Co bardzo ważne, samochód można kupić z 6-cylindrowym silnikiem 3.0 TD6 HSE. I właśnie ta wersja jest z pewnością warta uwagi.
Peugeot 5008
Jeśli chcecie kupić samochód dla siedmiu osób, ale dopiero za jakiś czas, to 5008 może być ciekawą propozycją. Francuska marka niedawno pokazała 3008 i właśnie 5008 po liftingu. Nie ma co ukrywać, po dodaniu charakterystycznych dla Peugeota kłów z przodu oraz osłony chłodnicy bez ramek, samochód prezentuje się niezwykle dobrze.
Dodając do tego funkcjonalne wnętrze i Peugeot i-Cockpit, francuski lew może okazać się dobrym wyborem. Jeśli jesteście fanami silników wysokoprężnych, to ciekawą propozycją może być 2.0 BlueHDi o mocy 177 KM. Z czystym sercem możemy polecić także benzyniaka 1.6 PureTech o mocy 180 KM.
Volkswagen Touran
Jak Skoda, to i Volkswagen. Niemiecki producent ma w swojej ofercie samochód wręcz stworzony do tego zestawienia. Touran, bo o nim mowa, oferuje dokładnie to, czego oczekuje wielu ludzi od tej marki, także w Polsce. Wysokiej jakości wnętrze, komfort jazdy, praktyczność i dużo miejsca.
Dodatkową zaletą jest naprawdę sensowny trzeci rząd siedzeń. Sprawa wygląda nieco gorzej, jeśli popatrzymy na ofertę silnikową. Nie ma co ukrywać, jeśli chcecie frajdy z jazdy 7-osobowym samochodem, to nie tutaj. Ciekawym rozwiązaniem jest 1.6 TDI, który powinien odwdzięczyć się niskimi kosztami paliwa. Ten samochód to często wybór rozumu, a nie serca.
Samochody 7-osobowe. Audi Q7
Kolejna propozycja z segmentu premium. Audi Q7 może pochwalić się przede wszystkim przestronnym wnętrzem i dużym komfortem podróżowania – zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Oczywiście nie jest to propozycja do jazdy z całą rodziną po lesie w czasie deszczu, ale na nierównych polskich drogach sprawdzi się znakomicie.
W przeciwieństwie do Tourana, samochód można wybrać z ciekawym silnikiem 3.0 V6 TDI, który powinien dać kierowcy nieco frajdy z jazdy.
Tesla Model X
Nie sposób nie wspomnieć także o Tesli Model X. Samochód oferuje 561 km zasięgu i standardowo jest dostępny w wersji 5-osobowej, ale można go także skonfigurować z dwoma miejscami więcej.
W pełni elektryczny układ napędowy Tesli zapewnia niezrównane osiągi w porównaniu z innymi propozycjami zawartymi w tym artykule. Wszystko za sprawą dwusilnikowego napędu na wszystkie koła, adaptacyjnego zawieszenia pneumatycznego i najlepszego przyspieszenia spośród wszystkich SUV-ów na rynku — od 0 do 100 km/h w 2,8 sekundy. Problemem może być oczywiście cena – ok. 500 tys. zł.