Czego szukasz?

Książki motoryzacyjne

Maluchem do raju. Czym i jak podróżowano w PRL-u?

Na rynku nakładem Wydawnictwa Bellona niedawno ukazała się książka o… podróżowaniu w Polskiej Republice Ludowej – „Maluchem do raju. Czym i jak podróżowano w PRL-u?”. Co warto wiedzieć o tym tytule?

maluchem do raju

O czym jest „Maluchem do raju”?

W zjawisku podróżowania przegląda się kawał PRL-owskiej rzeczywistości: społecznej, obyczajowej, gospodarczej, a nawet politycznej. Książka „Maluchem do raju. Czym i jak podróżowano w PRL-u” to właśnie opowieść o sposobach i celach podróżowania Polaków przez 5 pierwszych powojennych dekad.

Jak pospiesznie zaadaptowane do przewozu pasażerów ciężarówki zamieniano na autobusy i dlaczego rekordy popularności bił przez lata ogórek? W jaki sposób międzynarodową karierę zrobiły polskie rowery, i jak Fiat 126p, zwany pieszczotliwie maluchem, uczynił przysłowiowego Kowalskiego królem krajowych szos? Czym kusiły sanatoria i jakie warunki panowały na szkolnych koloniach, w domach wczasowych FWP czy na kampingach.

I w końcu – w jaki sposób podróżowało się za granicę, co oznaczała „delegacja dyrektorska” i co przywożono z wycieczek do Turcji czy Nepalu?

W jakim stylu została napisana książka?

Jak podaje samo wydawnictwo, „Maluchem do raju” to barwnie i dowcipnie opisane kulisy podróżowania Polaków w czasach, gdy po ulicach jeździły ciężarówki zamienione na autobusy, rekordy popularności biły „ogórki”, a Fiat 126p czynił statystycznego Kowalskiego królem krajowych szos.

ZOBACZ TAKŻE
"Crash historie" Rafała Jemielity. Czy wypadki da się ciekawie opisać?

Dla ówczesnego pokolenia to sentymentalna podróż z łezką w oku, dla młodszych – zabawna lekcja historii pełna absurdów tamtych czasów rodem z filmów Stanisława Barei.

Książka została wydana w ramach cyklu Wydawnictwa Bellona, w którym znajdują się także: „Na saksy i do Bułgarii. Turystyka handlowa w PRL” Jana Głuchowskiego oraz „Uciec w Himalaje czyli PRL, dewizy i marzenie o wolności” Anny Kalinowskiej.

„Maluchem do raju” można nabyć w księgarniach albo za pomocą sklepów internetowych. Współpracujący z Wydawnictwem Bellona swiatksiazki.pl oferuje ją ze specjalną zniżką.

O autorach

Kazimierz Kunicki i Tomasz Ławecki to duet autorów, który regularnie wydaje razem książki. W ich obszarze zainteresowań znajduje się przede wszystkim literatura faktu, szczególnie z okresu Polskiej Republiki Ludowej. Panowie poza „Maluchem do raju” są autorami także m.in. „Zagadki kryminalne PRL”, „Aferzyści, spekulanci, szmalcownicy. Afery gospodarcze PRL”, „Ta nasza młodość… Jak dorastało się w PRL?”  czy całej serii książek o życiu w PRL wydanej w ramach serii „Kronika PRL”.

Interesuje ich także nieco wcześniejszy okres historii Polski – dwudziestolecie międzywojenne czy II wojna światowa. W tym zakresie wydali np. książkę „13 dni, które zmieniły Polskę”.

5/5 (liczba głosów: 12)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama