Czego szukasz?

F1 Boost GP Wielkiej Brytanii 2022

Samochody

Renault Arkana pojawi się w Europie w 2021 r. To hybrydowy SUV coupe

Renault Arkana, pierwotnie wprowadzony na rynek rosyjski, będzie dostępny na rynkach całej Europy z trzema silnikami. Wszystkie będą hybrydowe.

renault arkana RS Line
Fot. Renault

Można było się tego spodziewać

To dość wyczekiwana premiera. Renault Arkana po raz pierwszy zadebiutował na rynku rosyjskim w 2018 r., gdzie trafił do sprzedaży rok później. 

Teraz wiadomo już, że francuski producent będzie oferował ten model także w Europie. Rozpoczęcie sprzedaży planowane jest na pierwszą połowę 2021 roku.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Renault Zoe R135 Intens Z.E. - w mieście nie ma sobie równych

Renault Arkana bez Diesla, tylko hybrydy

Francuska marka zdradziła już, jak będzie wyglądać europejska gama silników. Znajdą się w niej trzy jednostki napędowe, z których wszystkie będą oparte na napędzie hybrydowym. Dwie z nich (TCe 140 i TCe 160) będą czterocylindrowymi silnikami benzynowymi 1.3 TCe z miękkim układem hybrydowym 12V. Będzie to oczywiście nowość w portfolio Renault.

Trzecim wyborem będzie natomiast E-Tech Hybrid 140 – pełna hybryda, która dołączy do Clio, Captura i Megane (póki co tylko kombi), które zostały niedawno zaprezentowane w tej wersji. 

renault arkana RS Line

Renault Arkana R.S. | Fot. Renault

Producent nie mówi o silnikach wysokoprężnych do tego modelu. Nawiasem mówiąc, w Rosji Arkana jest dostępna z silnikiem benzynowym 1.6 o mocy 115 KM (85 kW) i momencie obrotowym 156 Nm oraz 1.3 TCe o mocy 152 KM (112 kW) i 250 Nm. 

Wariant rosyjski od europejskiego będzie różnił jeszcze jeden szczegół. Podczas gdy projekt dla największego kraju świata dzieli technologię z Dacią Duster, europejska wersja wykorzystuje bardziej zaawansowaną architekturę CMF-B, znaną z nowego Clio czy Captura.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Renault Captur 1.3 TCe 130 KM - tak powinna wyglądać ewolucja

Wnętrze znane z niedawno wprowadzonych na rynek modeli

Główną różnicą między tymi dwoma modelami będzie wnętrze. W wersji europejskiej dostępne będą dwa cyfrowe wyświetlacze, jeden w zestawie wskaźników, a drugi dla systemu multimedialnego. Ekran inforozrywki (7 „lub 9,3” w zależności od wersji) został już pokazany w siostrzanym Samsungu XM3 na rynek południowokoreański. Model rosyjski ma natomiast prostsze rozwiązanie z ekranem systemu multimedialnego zintegrowanym z deską rozdzielczą.

renault arkana wnętrze

Renault Arkana – wnętrze | Fot. Renault

Samochód należy oczywiście do kategorii kompaktowych SUV-ów. Mierzy 4568 mm długości, ma rozstaw osi na poziomie 2720 mm, o 90 mm więcej niż Captur. Już początkowy sportowy wyraz dodatkowo podkreśli oferowany wariant R.S., który będzie miał charakterystyczny zderzak rzekomo inspirowany samochodami Formuły 1.

Bagażnik będzie miał pojemność odpowiednio 513 litrów dla miękkich hybryd oraz 438 litrów dla wersji E-Tech Hybrid.

Renault Arkana na rynki europejskie będzie produkowane w fabryce w Busan w Korei Południowej, obok wspomnianego już Samsunga XM3.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama