Jaguar Land Rover SVO
Oznaczenia ostrzejszych wersji samochodów rozpoczynamy od Jaguar Land Rover. Oddział Special Vehicle Operations ma swoją siedzibę w centrum technicznym w Warwickshire w Anglii, zbudowanym za ponad 100 mln złotych. Ten wyspecjalizowany zakład produkcyjny firmy Jaguar Land Rover zatrudnia około 200 ekspertów motoryzacyjnych, a siedziba oddziału SVO zajmuje powierzchnię 20 000 metrów kwadratowych i posiada ponad 40 stanowisk pracy do testów technicznych oraz nowoczesną lakiernię. Dywizja SVO oferuje modele o atrakcyjnym wyglądzie, ponadstandardowym luksusowym wyposażeniu lub limitowane edycje. Każdy samochód SVO reprezentuje to, co najlepsze w marce Jaguar Land Rover i charakteryzuje się osiągami, najwyższą jakością i nowoczesnymi technologiami.
Oznaczenia ostrzejszych wersji samochodów. Skoda RS i vRS
Logo RS i vRS podkreślają dynamiczny charakter pojazdów Skody i są obecnie oznaczone kolorem czerwonym, szarym albo zielonym. Litera „v” oznacza zwycięstwo, a RS oznacza Rallye Sport. Oznaczenie RS zostało po raz pierwszy użyte w 1974 roku w prototypach Skody 180 RS i 200 RS. Dziś na przykład Skoda Octavia lub SUV Kodiaq mogą pochwalić się tym logo. Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii Ford oznacza samochody Rallye Sport, dlatego ostrzejsze samochody Skody sprzedawane są na Wyspach Brytyjskich pod symbolem vRS.
Hyundai N
Hyundai oznacza swoje sportowe samochody literą N, co jest stosunkowo niekonwencjonalne, jednak samo N oznacza tak naprawdę trzy słowa rozpoczynające się od tej litery. To Namyang, gdzie powstają samochody z serii N, mówimy też o Nürburgringu, na którym testowane są samochody, a wreszcie samochody muszą być gdzieś produkowane, a dzieje się to nadal głównie w Nošovicach.
Toyota GR
Gazoo Racing nawiązuje do historii oficjalnych fabrycznych zespołów wyścigowych Toyoty. Kiedyś były to Lexus Racing, Toyota Racing i Gazoo Racing, ale obecnie wszystko dzieje się pod oznaczeniem Gazoo Racing. Samo gazoo pochodzi z japońskiego gazo, co oznacza obraz. Jest to nawiązanie do wizerunkowej strony gazoo.com sprzedającej samochody używane, którą producent wprowadził na rynek w latach 90-tych. Na stronie znajdowały się samochody używane, ale często unikalne i sportowe. Inżynierowie Toyoty mieli mentalny obraz (gazo) garaży wypełnionych unikalnymi samochodami, a te powstają tylko dzięki wiedzy z wyścigów. W efekcie sportowe samochody drogowe japońskiej marki rozpoczęto oznaczać godłem GR. To całkiem ciekawa historia, bowiem dla osoby niezainteresowanej motoryzacją Gazoo będzie słowem kompletnie nieznanym.
Oznaczenia ostrzejszych wersji samochodów. Opel OPC
Każdy fan motoryzacji kojarzy mocne Ople w niebieskim kolorze „Arden Blue” z logiem OPC. Samochody pojawiały się na rynku od 1999 roku, niestety od kilku lat niemiecka marka nie wypuściła żadnego takiego modelu. Samochody były opracowywane w Opel Performance Center i właśnie do niego odnosi się skrót OPC.
Alfa Romeo Quadrifoglio Verde
Historia zielonej czterolistnej koniczyny sięga lat dwudziestych XX wieku, kiedy Alfa Romeo odniosła wielki sukces w świecie sportów motorowych. Wśród ich kierowców pojawił się również utalentowany Ugo Sivocci, ale zazwyczaj zajmował drugie lub gorsze miejsce. Jednak w 1923 roku zdecydował się zamieścić na swojej wyścigowej Alfie Romeo RL czterolistną koniczynę przynoszącą szczęście i faktycznie wygrywał wyścigi. We wrześniu tego samego roku wystartował ze specjalną Alfą Romeo P1 na Monzy, jednak na karoserii nie było symbolu szczęścia i być może dlatego samochód zepsuł się w ostrym zakręcie, a kierowca zmarł w wieku 38 lat. Od tego czasu wszystkie wyścigowe modele marki są wyposażone w czterolistną koniczynę na białym tle.
Ford ST
Mogą mieć trzycylindrowy silnik pod maską, ale zapewniają niesamowitą frajdę z jazdy. Fordy z emblematem ST należą do rodziny o nazwie Sports Technologies i właśnie stąd pochodzi ich specyficzny emblemat.
Oznaczenia ostrzejszych wersji samochodów. BMW M
Dział BMW M oznacza sporty motorowe. Brzmi prosto, ale cały kompleks kryje w sobie bardzo różnorodne podejście, od różnych super potężnych Bawarczyków, poprzez rozbudowany indywidualny program, po ofertę akcesoriów, pakietów czy części zamiennych. Jednak dewizą BMW Motorsport zawsze były osiągi, więc od oryginalnych pojazdów oznaczonych symboliką litery M. można oczekiwać tylko wszystkiego najlepszego, co mają do zaoferowania bawarscy inżynierowie.
Mercedes-AMG
Firma AMG powstała w 1967 roku, w 1993 roku nawiązała formalną współpracę z producentem samochodów Mercedes-Benz, a w 1999 roku stała się jej częścią. Litery oznaczają Aufrecht Melcher Großaspach – to nazwisko założycieli firmy i nazwa rodzinnego miasta jednego z nich. Obaj założyciele AMG byli byłymi inżynierami Mercedesa i nazywali się Hans Werner Aufrecht i Erhard Melcher.
Volkswagen GTI
Mówiąc GTI, wszyscy myślimy o Volkswagenie Golfie. GTI oznacza „Grand Touring Injection”, a pierwsza generacja ostrego Golfa miała na celu podkreślenie zastosowania silnika wtryskowego firmy Bosch. Jednak koncepcja GTI to nie tylko prerogatywa Volkswagena, samochody oznaczone w ten sposób można było spotkać także w Peugeocie czy Citroenie.
Nissan Nismo
W tym przypadku nie ma większej filozofii. Dział Nissana skupiający się na samochodach sportowych i wyścigowych nazwano w skrócie Nismo, co oznacza Nissan Motorsport. Jednak pełna nazwa firmy założonej w 1984 roku to Nissan Motorsport International Limited.
Subaru STI
Chociaż modele STI prawie zniknęły z naszych dróg z powodu emisji, nie sposób zapomnieć o tych samochodach, które w większości oznaczały godziny zabawy za kierownicą. Subaru Tecnica International to oddział wyścigowy japońskiego producenta, który zasłynął w świecie rajdów samochodowych, dlatego też koncepcja STI została przeniesiona następnie do produkcji seryjnej.
Oznaczenia ostrzejszych wersji samochodów. Dodge R/T
Jeśli szukasz północnoamerykańskiego kompromisu między samochodem sportowym a zwykłym samochodem, skup się na samochodach Dodge oznaczonych symbolem Droga/Tor, używanym po raz pierwszy pod koniec lat 60. Dziś można kupić np. Legendarnego Chargera, Challengera czy SUV-a Durango w tej wersji.
Lamborghini SVJ
Skrót SV zawsze symbolizował prędkość u włoskiego producenta samochodów Lamborghini. Niezależnie od tego, czy były to modele Miura, czy Murciélago, prawie zawsze były to bardzo zwinne samochody. Dziś można kupić np. Aventadora z symbolem SVJ, co oznacza Super Veloce Jota. Super Veloce tłumaczymy jako superszybkie, ale Jota odwołuje się do hiszpańskiej wymowy litery „J” i załącznika J w przepisach FIA, które określają specyfikę samochodów wyścigowych. Clever, w Lamborghini ktoś myślał, myślał i w końcu wymyślił naprawdę dobrze wyglądający i brzmiący skrót.
Łada Sport
Jak sama nazwa wskazuje, dział sportowy Łady nazywa się po prostu Sport. To zespół zawodników i inżynierów, którzy zajmują się sportami motorowymi, a swoje doświadczenie przenoszą do samochodów seryjnych. Pierwsze jaskółki to Łada Vesta Sport i Łada Granta Drive Active. Jednak nie oczekuj znaczących osiągów, technicy Łady Sport bardziej interesują się konstrukcją i podwoziem.
Oznaczenia ostrzejszych wersji samochodów. Renault R.S.
W przypadku francuskiego producenta skrót bardziej usportowionych samochodów także nie ma szczególnego znaczenia, choć nie oznacza Rallye Sport. To po prostu Renault Sport, oznaczenie ostrzejszych modeli francuskiej marki. W ostatnich latach jej głównym przedstawicielem jest Megane R.S.
Honda Type-R
Również w Hondzie litera R nie jest wymyślna, oznacza Racing lub Rare. Najbardziej znaną w Europie jest Honda Civic Type-R, która jest jednym z najtańszych samochodów seryjnych nadających się na tor.