Connect with us

Czego szukasz?

Inne

TEST | Alkomat GTX – elegancja i dobra jakość za mniej niż 250 zł

W ostatnim czasie mieliśmy do dyspozycji osobisty alkomat GTX z sensorem elektrochemicznym. Jeśli zastanawiacie się nad kupnem takiego gadżetu do 250 zł, z tego materiału dowiecie się, czy warto.

Alkomat GTX

Alkomat GTX to sprzęt, który łączy najnowsze technologie z eleganckim i ergonomicznym wyglądem. Nam bardzo przypadł do gustu, a najprawdopodobniej nie jesteśmy jedyni. Co więcej, poza elegancją i ergonomią GTX oferuje także dobrą jakość wykonania. Nic nie trzeszczy, a plastik jest całkiem odporny na zarysowania. 

Alkomat pokazuje wynik w zakresie od 0 do 4 promili na czytelnym wyświetlaczu LED. Co ciekawe, gadżet posiada także wbudowany termometr i związaną z tym dodatkową funkcję. Zabezpieczenie temperaturowe oznacza, że alkomat nie pozwoli na wykonanie pomiaru, gdy temperatura jest zbyt niska albo zbyt wysoka. Zakres pracy GTX wynosi od 5° C do 40° C.

Z czego składa się alkomat GTX?

Budowa alkomatu jest bardzo prosta. Składa się on z ustnika, wyświetlacza, diody statusu oraz jednego, jedynego przycisku.

budowa alkomatu gtx

To zresztą jedna z najlepszych cech GTX i podobnych mu alkomatów – prostota. Alkomat obsługuje się za pomocą jednego przycisku, co sprawia, że korzystanie z niego jest intuicyjne.

Co zawiera zestaw?

Zestaw z alkomatem GTX zawiera oczywiście sam alkomat, który jest skalibrowany i gotowy do użycia. Poza nim znajdziemy tam także instrukcję w języku polskim, dwa ustniki wielorazowego użytku oraz dwie alkaliczne baterie. Całość zapakowano w eleganckim pudełku.

alkomat gtx co zawiera zestaw

Alkomat GTX – ciekawe technologie

Alkomat ma wysokiej klasy platynowy elektrochemiczny sensor, który obniża koszty eksploatacji związane z rzadszą kalibracją niż w przypadku standardowego czujnika półprzewodnikowego. To ta sama technologia, którą stosuje się np. w alkomatach policyjnych. Podkreślmy jednak, że GTX nie jest alkomatem dowodowym – służy wyłącznie do osobistego użytku.

Co ważne urządzenie posiada ustnik, a z wielu dostępnych badań wynika, że najbardziej niedokładne pomiary podają alkomaty, które nie posiadają ustników (a np. kratki na obudowie). Poza tym z dostępnych badań wynika, że zazwyczaj dokładniejsze są urządzenia wyposażone w sensory elektrochemiczne (jak ten), a nie półprzewodnikowe. 

ZOBACZ TAKŻE
BAC i BrAC - co oznaczają te skróty?

Niezwykle ważna jest również samokontrola działania sensora, poziomu naładowania baterii oraz przepływu powietrza. Wszystko to sprawia, że obsługa GTX jest banalnie prosta.

Jak to działa?

Urządzenie, które ma jeden przycisk nie może być skomplikowane. I nie jest. Po uruchomieniu urządzenia przez naciśnięcie przycisku pokaże nam się liczba prezentująca całkowitą ilość wykonanych dotychczas pomiarów, a następnie wynik ostatniego pomiaru. Następnie automatycznie rozpocznie się odliczanie, po którym musimy przez cztery sekundy dmuchać w ustnik, aż po usłyszymy charakterystyczny sygnał dźwiękowy końca pomiaru. Potem urządzenie rozpocznie analizę, a po chwili pokaże nam wynik pomiaru. 

ZOBACZ TAKŻE
Nawet 1/3 kierowców mogła prowadzić auto w stanie nietrzeźwości. Polacy rzadko badają swoją trzeźwość

Ważne – jeśli nie wdmuchniemy odpowiedniej ilości powietrza we właściwym czasie, na alkomacie pojawi się komunikat o błędzie przepływu (Flo) i analiza będzie niemożliwa. Urządzenia nie da się więc oszukać. Chwilę po pomiarze wyłączy się ono automatycznie.

Dokładność pomiaru w porównaniu z wzorcem najlepiej pokazuje poniższy film. Oczywiście, im wyższe stężenie alkoholu we krwi tym większy próg błędu, ale wystarczy założyć pewną niedokładność pomiaru według danych technicznych producenta i z całą pewnością możemy się dowiedzieć, czy możemy już wsiąść do samochodu czy jeszcze nie.

Przy niskim stężeniu alkoholu alkomat jest całkiem dokładny, a wydaje się, że większość użytkowników takich gadżetów korzysta z nich właśnie w celu sprawdzenia możliwości prowadzenia samochodu. Z takim zadaniem GTX radzi sobie bardzo dobrze.

 

To całkiem rozsądne rozwiązanie – mamy bowiem do wyboru dwie możliwości. Kupno dokładnego alkomatu za 250 zł, który wymaga tylko założenia pewnej niedokładności pomiaru wskazanej przez producenta, albo kupno alkomatu dowodowego, który jest co najmniej pięć razy droższy. Wybór wydaje się oczywisty.

Alkomat możecie nabyć w sklepie internetowym alkotester.pl w cenie 229 zł.

wymiary produktu (szer./wys./gł.)47 mm x 114 mm x 24 mm
waga netto84 g z bateriami
rodzaj sensoraelektrochemiczny
zakres prezentowanego pomiatu0.000 - 4.000 ‰
precyzja pomiaru+/- 0,07 ‰ przy 0,5 ‰ w 25 stopniach °C
wymienny czujniktak/tylko serwis
wymaga ustnikatak
kalibracjatak, co 500 pomiarów lub 12 miesięcy

Kalibracja alkomatu

Po zakupie tego urządzenia, radzimy o nie dbać w celu. Kalibracja sensora jest konieczna co 12 miesięcy albo co 500 pomiarów. Importer produktu, Speed-Up, zapewnia bezpłatną kalibrację w swoich autoryzowanych serwisach w okresie 12 miesięcy od daty zakupu.

O czym trzeba pamiętać przed pomiarem?

W związku z wieloma niedokładnymi pomiarami z powodów błędnego badania warto przypomnieć podstawowe zasady.

Pomiaru dokonuje się co najmniej 15-30 minut po spożyciu alkoholu, najlepiej po przepłukaniu ust. Jest to czas potrzebny do wchłonięcia alkoholu do krwi i zmniejszenia jego oparów w ustach i ślinie. Dla poprawnego pomiaru kluczowe jest, abyśmy w tym czasie nic nie jedli, nie pili oraz nie palili papierosów.

Istotne jest także otoczenie w jakim się znajdujemy. Niewskazanie jest dokonywanie pomiarów przy silnym wietrze czy w mocno zanieczyszczonym powietrzu. Jeśli decydujemy się na pomiar w klimatyzowanym pomieszczeniu, musimy wziąć pod uwagę, że może być on nieco zaniżony.

Co więcej, dmuchanie w alkomat bezpośrednio po spożyciu alkoholu czy przechowywanie go w pobliżu lotnych substancji może trwale uszkodzić sensor i spowodować nieprawidłowe pomiary.

4/5 (liczba głosów: 21)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama