Connect with us

Aston Martin DB5 znany z “Goldfingera” na sprzedaż

Dom aukcyjny RM Sotheby’s ogłosił właśnie, że na aukcji samochodów w Monterey podczas tygodnia motoryzacyjnego w Pebble Beach będzie można kupić oryginalnego Astona Martina DB5 z 1964 roku, który znany jest całemu światu z serii filmów o Jamesie Bondzie.

Opublikowano

w dniu

Aston Martin DB5 Goldfinger
Fot.: Aston Martin

Wystawiony na sprzedaż samochód to jeden z dwóch DB5 z 1965 roku zamówionych przez Eon Productions, firmę odpowiedzialną za “Goldfingera” (1964) oraz “Operację Piorun” (1965).

Oba samochody były wykorzystywane tylko do promocji tego drugiego filmu w Stanach Zjednoczonych. Chociaż nie były używane w filmie, to dostały dokładnie te same gadżety co model, który wystąpił na wielkim ekranie. Co więcej, tym razem ich montażem zajęli się pracownicy Astona Martina, więc były one trwalsze niż w filmowych egzemplarzach.

Samochód, który na przestrzeni lat stał się absolutnym kamieniem węgielnym brytyjskiej marki, miał trzech właścicieli i przeszedł kompletną renowację w 2012 roku. Objęła ona także wszystkie 13 specjalnych gadżetów, więc dla bogatego fana serii filmów o agencie 007 to nie lada gratka. Zajął się tym John Stears, znany specjalista od efektów specjalnych.

Zobacz więcej zdjęć samochodu na stronie RM Sotheby’s

Restauracja z pewnością objęła zmieniającą się tablicę rejestracyjną, wszelkie ukryte włączniki broni czy ekran radaru. Zamontowano także wyrzutnik siedzenia pasażera z kultowej sceny “Goldfingera”. Tajemnicą pozostaje, ile z tych gadżetów działa, choć wydaje się, że ze względów bezpieczeństwa niektóre z nich mogą być nieaktywne.

Cena za tę ikonę popkultury z całą pewnością będzie siedmiocyfrowa. Poprzednio był on sprzedawany przez ten sam dom aukcyjny w 2006 roku i kosztował wtedy 2 090 000 dolarów. Nie był on jednak wówczas w całości odnowiony, więc teraz kwota sprzedaży na pewno będzie wyższa.

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama