Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Inne

Nie żyje Gale Halderman, projektant oryginalnego Mustanga

Gale Halderman, projektant oryginalnego Forda Mustanga, zmarł w wieku 87 lat. Miłośnicy Mustanga z pewnością nie pozwolą zapomnieć o jego nazwisku.

Gale Halderman
Fot. YouTube / Gale Halderman

Gale Halderman nie żyje

Ford Mustang to ikona, która na zawsze zapisała się w historię przemysłu motoryzacyjnego. Prawie wszyscy znają jego kształty, ale tylko niektórzy ortodoksyjni entuzjaści wiedzą, kto je stworzył. Tą osobą jest niedawno zmarły projektant Gale Halderman.

Projektant przegrał walkę z rakiem 29 kwietnia w wieku 87 lat. To tragiczny zbieg okoliczności, że akurat 29 kwietnia. Właśnie wtedy miłośnicy Forda Mustanga często nazywają „429 Day”, który odnosi się do słynnego samochodu sportowego Ford Mustang Boss 429.

ZOBACZ TAKŻE
1400-konny elektryczny Mustang Cobra Jet

Halderman był jednym z wielu projektantów, którzy przedstawili swój szkic w 1962 roku na konkursie, w którym Ford szukał projektów nowego modelu sportowego. Konstrukcja Haldermana zwyciężyła w konkursie, a to, co stało się później, oczywiście całkowicie odmieniło jego życie. 

Pan Mustang

Gale Halderman był zaangażowany w rozwój Mustanga praktycznie od samego początku. Od rysowania linii na papierze, przez stworzenie modelu z gliny po budowę ostatecznego samochodu produkcyjnego w 1964 roku. Jest osobiście odpowiedzialny za stworzenie jednej z największych ikon w historii motoryzacji.

ZOBACZ TAKŻE
Lee Iacocca - najciekawsze projekty samochodów

Jego kariera w Fordzie trwała 40 długich lat, podczas których kilka razy zmienił stanowisko. Po udanej premierze Mustanga pozostał na czele zespołu projektowego do wczesnych lat siedemdziesiątych. W 1979 roku był częścią zespołu, który dał światu Mustanga trzeciej generacji, znanego również jako Fox Body.

Gale Halderman był związany nie tylko z Fordem

Pracując dla Forda, pracował również jako kierownik projektu w studiu projektowym Lincoln-Mercury, w którym zespół pod jego kierownictwem stworzył modele Lincoln Mark VII i VIII. W 1994 r. Halderman przeszedł na emeryturę.

Jednak nawet w stanie spoczynku samochody miały szczególne miejsce w jego sercu. Na farmie w Tipp City w Ohio przekształcił starą szopę w małe muzeum samochodów. Organizował tam mniejsze imprezy i wystawy pojazdów.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama