Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Renault Espace po liftingu – nowe reflektory i zmienione wnętrze

Lifting modelu Renault Espace można z całą pewnością nazwać subtelnym, w dodatku bardziej technicznym niż wizualnym. Design został wzbogacony głównie o nowe światła, a wnętrze o kilka systemów elektronicznych.

Renault Espace 2020 lifting
Renault Espace 2020 lifting

Piąta generacja Espace debiutowała na IAA w 2013 roku. Nie dziwota więc, że zaczęła powoli odstawać od obecnych standardów. Od początku był to minivan spoglądający w kierunku segmentu SUV-ów i crossoverów, jednak ten lifting z pewnością go do niego nie przybliżył.

Espace po liftingu – zmiany w wyglądzie i wnętrzu

Zmiany w zewnętrznym designie samochodu są naprawdę subtelne. Chodzi głównie o nowe zderzaki i światła, którymi po raz pierwszy w ogóle w Renault będa matrycowe reflektory LED. Tylne lampy mają dodatkowo przeprojektowany design. 

Renault Espace 2020 lifting

Renault Espace 2020

Niewielkie zmiany w wyglądzie nastąpiły także we wnętrzu. Przeprojektowano głównie konsolę środkową, dzięki czemu zyskała ona np. porty USB i dwa miejsce na napoje w skrytce. Sercem wnętrza jest 9,3-calowy pionowy ekran, który od teraz będzie obsługiwał Apple CarPlay i Android Auto.

Osobiście nie cierpimy tych wielkich ekranów w samochodach Renault, które są wielkie tylko po to, aby być wielkie, bowiem nie idą za tym żadne funkcjonalności. Ich interfejs jest kompletnie niedopracowany do tych rozmiarów, przez co wygląda przeciętnie. Znacznie lepiej i sensowniej wszystkie funkcje wyglądają na (teoretycznie uboższych) poziomych wyświetlaczach o przekątnej 7 cali, pod które prawdopodobnie projektowano cały system.

Renault Espace 2020 lifting

Renault Espace 2020

Silniki

Zmiany nastąpiły także jeśli chodzi o silniki. W gamie pozostał 4-cylindrowy turbodoładowany silnik 1,8 o mocy 225 KM (166 kW), jednak Diesla 1.6 dCi, który spełniał jedynie normę emisji spalin Euro 6b zastąpiono 2-litrowym Blue dCi o mocy 160 KM (118 kW) albo 200 KM (147 kW). Obie jednostki napędowe można będzie kupić z sześciobiegowym automatem EDC.

Zmiany technologiczne

To chyba najważniejsza zmiana – Espace po liftingu oferuje aktywnego asystenta bezpieczeństwa na drugim poziomie autonomiczności w ruchu drogowym, który działa z prędkością do 160 km/h. W dużym uproszeniu można to nazwać połączeniem asystenta pasa ruchu z adaptacyjnym tempomatem.

Dodano także automatyczny system wspomagania parkowania, aktywne hamowanie awaryjne, adaptacyjny tempomat z możliwością całkowitego zatrzymania czy monitorowanie ruchu za samochodem.

Skupiono się na klientach wybierających Initiale Paris

Od wprowadzenia V generacji najwięcej klientów (ponad 60%) zdecydowało się na kupno samochodu w wersji Initiale Paris i to także na nich skupiła się francuska marka podczas liftingu. Samochód dostał bowiem laminowane szyby boczne, co ma poprawić komfort akustyczny na pokładzie. Przednie fotele mają dziesięć różnych możliwości – oprócz wentylacji i ogrzewania także funkcję masażu. We wnętrzu zastosowano także skórę Nappa, teraz w dwóch odcieniach – tytanowy czarny oraz piaskowo-szary.

Renault Espace 2020 lifting

Renault Espace 2020

Co jeszcze?

Olbrzymi szklany dach jest standardem we wszystkich wersjach, które można skonfigurować z pięcioma albo siedmioma miejscami. Auto można wyposażyć w napęd na cztery koła 4Control, a także adaptacyjne amortyzatory z trzema ustawieniami: Eco, Comfort i Sport. 

Wszystkie zmiany można ocenić jednoznacznie pozytywnie, jednak w praktyce to dopasowanie tego minivana do obecnych standardów. Jesteśmy ciekawi sprzedaży modelu po liftingu, bo ten segment bardzo szybko się kurczy wyparty przez SUV-y i crossovery.

Espace po liftingu pojawi się w salonach na wiosnę przyszłego roku.

Oceń nasz artykuł!
Reklama