Nasze social media

Inne

BAC i BrAC – co oznaczają te skróty?

Kupiliście właśnie alkomat, czytacie jego instrukcję i nie wiecie, co oznaczają oznaczenia BAC i BrAC? Nie jesteście pierwsi i ostatni. W tym artykule wyjaśniamy tajemnicze skróty.

Opublikowano

w dniu

Alkomat test

W Polsce najczęściej mówi się o “promilach alkoholu we krwi”, choć w wiadomościach często można natknąć się także na frazę “przekroczenia dopuszczalnej ilości alkoholu w wydychanym powietrzu”. To właśnie do tych dwóch sytuacji odnoszą się skróty BAC i BrAC.

BAC – Blood Alcohol Concentration

BAC to skrót z języka angielskiego oznaczający stężenie alkoholu we krwi. Wyrażane jest w mg/100ml, g/100ml, g/L, procentach (%), ale zdecydowanie najczęściej w promilach (‰). Takiej jednostki używa też zdecydowana większość alkomatów.

BrAC – Breath Alcohol Concentration 

BrAC to także skrót z języka angielskiego oznaczający stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Mierzy się go w mg/l. 

Jaka jest różnica?

Obie miary są od siebie zależne, bowiem stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu jest proporcjonalne do stężenia alkoholu we krwi.

W Polsce współczynnik wynosi 1:2100, tak jak w większości krajów europejskich. Są jednak państwa gdzie jest nieco wyższa albo niższa (od 1:2000 do 1:2300) – wtedy w zależności od współczynnika przy identycznej ilości spożytego alkoholu mamy większe albo mniejsze BAC. 

Alkomaty policyjne czy ogólnie dowodowe korzystają z miary BrAC, bowiem właśnie według miligramów na litr kalibruje się alkomaty w laboratorium.

Czy można przeliczać BAC i BrAC?

Oczywiście, wspomnieliśmy o tym akapit wyżej. Przeliczanie obu stężeń jest łatwe. Przykładowo 1 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu równa się 2,1 ‰ alkoholu we krwi (1 x 2100/1000). W drugą stronę też można to bezproblemowo przeliczyć – 1 ‰ alkoholu we krwi równa się 0,48 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (1 x 1000/2100).

Co ciekawe, przeliczniki te mogą prowadzić do kuriozalnych sytuacji, w których w dwóch różnych krajach obowiązuje taki sam próg BAC, ale inny BrAC, ponieważ różnią się one przelicznikami. W związku z tym pomimo identycznej ilości alkoholu we krwi  i identycznego dopuszczalnego BAC w jednym kraju popełniamy wykroczenie, a w innym już nie.

Reklama

Facebook

Reklama
Reklama
Reklama