Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Inne

TEST | Alkomat PRO X-3 – rzetelny w dobrej cenie

Wydaje wam się, że czujecie się dobrze, a policyjny alkomat pokazuje niezdolność do jazdy? Moglibyście oszczędzić czas i pieniądze, gdybyście tylko mieli własny rzetelny alkomat, prawda? W naszym teście przedstawimy wam PRO X-3 z nowoczesnym sensorem elektrochemicznym.

Alkomat PRO X-3

Co w pudełku?

Co zawiera pudełko z alkomatem? Oczywiście sam alkomat z dwoma bateriami alkalicznymi w środku, a dodatkowo dwa ustniki wielorazowego użytku, praktyczne i eleganckie etui, instrukcję z poradami dotyczącymi mierzenia stężenia alkoholu we krwi. Obecnie w gratisie otrzymamy także dodatkowe dziesięć ustników.

Alkomat PRO X-3 - zestaw

Z czego składa się urządzenie?

Jego budowa na pierwszy rzut oka jest banalnie prosta. Alkomat składa się z ustnika, wyświetlacza i jednego jedynego przycisku.

Alkomat PRO X-3 - podstawowe części

O czym trzeba pamiętać przed pomiarem?

W związku z wieloma niedokładnymi pomiarami z powodów błędnego badania warto przypomnieć podstawowe zasady.

Pomiaru dokonuje się co najmniej 15-30 minut po spożyciu alkoholu, najlepiej po przepłukaniu ust. Jest to czas potrzebny do wchłonięcia alkoholu do krwi i zmniejszenia jego oparów w ustach i ślinie. Dla poprawnego pomiaru kluczowe jest, abyśmy w tym czasie nic nie jedli, nie pili oraz nie palili papierosów.

Istotne jest także otoczenie w jakim się znajdujemy. Niewskazanie jest dokonywanie pomiarów przy silnym wietrze czy w mocno zanieczyszczonym powietrzu. Jeśli decydujemy się na pomiar w klimatyzowanym pomieszczeniu, musimy wziąć pod uwagę, że może być on nieco zaniżony.

Najważniejsze zasady dobrego pomiaru

Stężenie alkoholu we krwi i wydychanym powietrzu zmienia się w czasie – to oczywiste. Rośnie podczas wchłaniania alkoholu do krwi, a następnie maleje podczas spalania przez organizm. Zadaniem alkomatu jest wskazanie, w jakiej gazie się znajdujemy – wzrostu stężenia czy eliminacji alkoholu.

Z tego tez powodu najlepiej dokonywać pomiarów już po zakończeniu spożywania alkoholu w równych odstępach (najlepiej ok. 30-minutowych). Poszczególne wyniki stworzą nam pewien trend, który z pewnością odpowie na pytanie czy organizm zaczął już eliminować alkohol. Spalanie alkoholu następuje w liniowy sposób, więc po kilku pomiarach będziemy w stanie ocenić, kiedy będziemy już „czyści”.

Co więcej, dmuchanie w alkomat bezpośrednio po spożyciu alkoholu czy przechowywanie go w pobliżu lotnych substancji może trwale uszkodzić sensor i spowodować nieprawidłowe pomiary.

Jak to działa?

Urządzenie, które ma jeden przycisk i w zasadzie trzy podstawowe elementy nie może być skomplikowane. I nie jest. Po uruchomieniu urządzenia przez naciśnięcie przycisku pokaże nam się liczba prezentująca całkowitą ilość wykonanych dotychczas pomiarów, a następnie wynik ostatniego pomiaru. Następnie automatycznie rozpocznie się odliczanie, po którym musimy przez cztery sekundy dmuchać w ustnik, aż po czterech sekundach usłyszymy charakterystyczny sygnał dźwiękowy końca pomiaru. Potem urządzenie rozpocznie analizę, a po chwili pokaże nam wynik pomiaru. Ustnik jest podświetlany, więc możemy korzystać z alkomatu w zupełnej ciemności.

Ważne – jeśli nie wdmuchniemy odpowiedniej ilości powietrza we właściwym czasie, na alkomacie pojawi się komunikat o błędzie przepływu i analiza będzie niemożliwa. Urządzenia nie da się więc oszukać. Możliwy jest także komunikat o przedostaniu się do sensora nadmiernej ilości śliny. Wtedy pomiar także nie będzie możliwy.

Alkomat PRO X-3 etui

Kalibracja alkomatu

Choć istnieją ludzie, którzy nie kalibrują alkomatów nigdy, mimo korzystania z nich od wielu lat, tłumacząc to faktem niewielkich różnic w pomiarze w stosunku do skalibrowanych urządzeń, radzimy regularnie dbać o alkomat. Kalibracja sensora jest konieczna co 12 miesięcy albo co 500 pomiarów.

Importer produktu, Speed-Up, zapewnia bezpłatną kalibrację w swoich autoryzowanych serwisach w okresie 12 miesięcy od daty zakupu.

Czy to działa?

Oczywiście. Urządzenie w myśl polskiego prawa nie może służyć jako alkomat dowodowy, więc nie korzysta z niego np. polska policja, ale to nie powód by je dyskwalifikować jako produkt do prywatnego użytku. Precyzja pomiaru na poziomie +/- 0,06 ‰ przy 0,5 ‰ BAC (czyli stężenie alkoholu we krwi), jaką proponuje nam PRO X-3, jest w większości przypadków zupełnie wystarczająca.

Wybraliśmy się z tym urządzeniem na suto zakrapianą imprezę i dokonaliśmy kilkunastu pomiarów. To, że pomimo podobnej ilości wypitego alkoholu różne osoby miały w krwi różne stężenie alkoholu to oczywiste – zależy to w największym skrócie chociażby od wagi i organizmu każdego człowieka. Istotne jest jednak co innego – osoby, które czuły się stosunkowo najlepiej (a co najmniej tak utrzymywały) nie zawsze były najbliżej trzeźwości. W drugą stronę działało to identycznie – osoby, którym wydawało się, że są mocno pijane, odznaczały się niższą ilością promili alkoholu we krwi niż ich towarzysze zabawy.

Co ważne – PRO X-3 posiada ustnik, a z wielu dostępnych badań wynika, że najbardziej niedokładne pomiary podają alkomaty, które nie posiadają ustników (a np. kratki na obudowie). Poza tym z dostępnych badań wynika, że zazwyczaj dokładniejsze są urządzenia wyposażone w sensory elektrochemiczne (jak ten), a nie półprzewodnikowe. 

Podsumowanie

Alkomat PRO X-3 oceniamy bardzo dobrze. Jest bardzo łatwy w użyciu, posiada bardzo czytelny wyświetlacz i wyróżniający urządzenie design, który określilibyśmy jako elegancki. Ten sprzęt po prostu wygląda jak fajny gadżet, także w etui. To jednak oczywiście nie jest najważniejsze, choć w dzisiejszych czasach „kupowania oczami” bardzo ważne.

Istotne jest to, że precyzja pomiaru stoi na wysokim poziomie, jak na urządzenie dostępne do kupna za nieco ponad 250 zł. Wystarczy więc założyć odpowiedni margines błędu pomiaru i być niemal pewnym, czy można już wsiąść za kierownicę czy jeszcze nie. Za stosunkowo niewielkie pieniądze kupujemy więc fajnie wyglądający i przydatny w większości polskich domów gadżet, który nie jest „kotem w worku”, a nowoczesnym i wiarygodnym produktem.

Dane techniczne

wymiary produktu (szer./wys./gł.)51 mm x 109 mm x 18 mm
waga netto84 g z bateriami
rodzaj sensoraelektrochemiczny PRO X
zakres prezentowanego pomiatu0.000 - 4.000 ‰
precyzja pomiaru+/- 0,06 ‰ przy 0,5 ‰ BAC i +/- 0,10 ‰ przy 1 ‰ w 25 stopniach °C
wymienny czujniktak
wymaga ustnikatak
kalibracjatak, co 500 pomiarów lub 12 miesięcy

Za urządzenie do testu dziękujemy firmie Promiler.

4.4/5 (liczba głosów: 23)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama