Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Coś pięknego. Polski projekt następcy Malucha robi wrażenie

Produkcja Fiata 126p zakończyła się w naszym kraju dokładnie dwadzieścia lat temu. Jak by to wyglądało, gdyby taki samochód powrócił dzisiaj jako miejski samochód elektryczny? Projekt Fiat 126pEV jest niesamowity.

Fiat 126pEV Czyżewski Design
Fot. Czyżewski Design

Maluch to największa polska legenda motoryzacyjna

Model Fiata 126p powstawał w Polsce w latach 1973–2000, a ceny zachowanych egzemplarzy szybko rosną. Samochód różni się od włoskiego oryginału wyższym podwoziem, przeprojektowaną maską i pomarańczowymi kierunkowskazami (oryginał miał białe).

126p to największa polska legenda motoryzacyjna, która stała się popularna w naszym kraju głównie przez niską cenę. Od początku lat 80. przez wiele lat był to jeden z najlepiej sprzedających się samochodów nad Wisłą.

ZOBACZ TAKŻE
W końcu nadchodzi czas Fiata. Ogrom nowości w najbliższych latach

Maluch, bo takiego przydomku dorobił się samochód, został wyprodukowany w ponad 4,5 mln egzemplarzy. Ostatni z nich zjechał z linii produkcyjnej 22 września 2000 roku, jest żółty i od lat należy do ikon muzeum motoryzacyjnego w Turynie. 

Powstają kolejny wizje jego następcy

Ostatnio prezentowaliśmy już jedną koncepcję nowego Malucha, przygotowaną przez motor1.com. Teraz jednak do pracy wzięli się rodacy. Niezależny grafik Czyżewski Design pokazał, jak mógłby wyglądać następca Fiata 126p, gdyby powrócił na rynek jako nowoczesny miejski samochód elektryczny. Swój projekt nazwał Fiat 126pEV.

ZOBACZ TAKŻE
Powrót legendy? Rendery elektrycznego Fiata 126 robią wrażenie

Fiat 126pEV to miejski ideał

Grafik zachował kompaktowe wymiary auta. Samochód w jego projekcie ma 3180 milimetrów długości, 1380 mm szerokości i 1080 mm wysokości. Parkowanie nim w zatłoczonych miastach naprawdę nie oznaczało by problemu.

Twórca wspomina również o napędzie na wszystkie koła (dzięki dwóm silnikom elektrycznym), przyspieszeniu od 0 do 100 km/h w ciągu siedmiu sekund i zasięgu około 300 kilometrów. To parametry zupełnie wystarczające do miejskiej jazdy.

Fiat 126pEV Czyżewski Design

Fiat 126pEV | Czyżewski Design

Najważniejszy w tym dziele jest jednak design. Autor został zainspirowany oryginalnym Maluchem, ale zaprojektował w nim nowoczesne elementy, takie jak unikalne sygnatury świetlne. Ładnym detalem są małe polskie flagi. Przemyślane wnętrze to właściwie kabina Hondy e bez zbędnych ekranów systemu multimedialnego.

Naprawdę podoba nam się ten czysty design ze skrytką, przyzwoitym ekranem dotykowym na środku i dwuramienną kierownicą. Ciekawym pomysłem jest również automatyczna skrzynia biegów w formie przycisków, a także wskazane w projekcie… nagłośnienie JBL. 

Fiat 126pEV Czyżewski Design - wnętrze

Fiat 126pEV – wnętrze | Czyżewski Design

Fiat 126pEV na żywo mógłby zrobić kolosalne wrażenie

Nie wiemy, czy ktokolwiek w centrali Fiata widział już ten projekt, ale wygląda naprawdę genialnie. Bardzo chętnie zobaczylibyśmy taki samochód na żywo, chociażby w formie konceptu.

Jeśli chcecie dowiedzieć więcej na temat projektu, zapraszamy na stronę autora – czyzewski-design.com.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama