Connect with us

Bestune T77 – wygląd Lamborghini w cenie Dacii i… holograficzny asystent

SUV-y marek premium i luksusowych oczywiście mają wyrazisty styl, ale także niesamowite technologie. Do Europy wchodzi właśnie marka Bestune, która oferuje to pierwsze, ale z tym drugim nie ma nic wspólnego.

Opublikowano

w dniu

Bestune T77

Bestune tak właściwie to wchodzi do Rosji

Sami nie wiemy, czy określenie “wchodzą do Europy” jest właściwe. Fakt jest taki, że marka rozpoczyna swoją ekspansję w Rosji. Tamtejszy rynek od jakiegoś czasu jest zalewany samochodami przez chińskich producentów, a producent Bestune – Grupa FAW – jest kolejnym z nim.

Nie ma się co dziwić, bo niektóre chińskie marki w zeszłym roku poprawiły sprzedaż w Rosji o setki procent. Było tak w przypadku Havala i Geely, a np. Changan odnotował wzrost sprzedaży o 86%. Rosyjski rynek samochodowy po problemach rubla i kryzysie koronawirusa ma oczywiście ogromne problemy, ale jak widać nadal jest interesujący dla Chińczyków.

Bestune T77 to kopia luksusowego samochodu

Samochód, który Bestune chce sprzedać naszym północnym sąsiadom to model T77, który po raz pierwszy został pokazany w zeszłym roku. To SUV o wielkości gdzieś pomiędzy np. Skodą Karoq a Kodiaq, bowiem ma 4525 mm długości. Wyglądem przypomina jednak nieco Lamborghini Urusa w połączeniu z innymi samochodami marek premium, co z pewnością jest celowym zabiegiem.

ZOBACZ TAKŻE
Baojun RC-5 - chińska alternatywa dla Skody Octavii

Osiągami i technologią nie dorasta jednak włoskiemu samochodowi do pięt. 1,2-litrowy silnik ma bowiem 105 kW (143 KM) i maksymalny moment obrotowy na poziomie 204 Nm. W samochodzie jest oczywiście zainstalowana manualna, 6-biegowa skrzynia biegów.

Jest zatem jasne, że pomimo ciekawego wyglądu, głupotą byłoby oczekiwać olśniewającej dynamiki jazdy. Taki jednak był oczywiście plan Chińczyków, którzy chcą skłonić klientów wyglądem i bardzo niską ceną. Ceny Bestune T77 w Chinach zaczynają się bowiem od równowartości 52 tysięcy złotych. To ogromna zaleta 4,5-metrowego SUV-a, która pozwala zapomnieć o nieciekawych osiągach.

Samochód ma jednak coś kompletnie niespotykanego

Jest jednak jeszcze coś… Bestune T77 to pierwszy samochód na świecie wyposażony w holograficznego asystenta elektronicznego, który został opracowany we współpracy z Xiaomi. Ma postać uczennicy, ucznia (rodem z anime) albo robota. Istnieje pięć form dla każdej postaci, ale wszystkie robią to samo – kontrolują 43 funkcje. To np. odbieranie telefonów, wyszukiwanie stacji radiowej, ale też kontrola reflektorów, wycieraczek czy klimatyzacji – oczywiście jednostrefowej.

Chińczycy nie podali jeszcze ceny dla Rosji, ale wiadomo już, że będą sprzedawać tam samochód pod nazwą X60. To kolejne oczywiste nawiązanie – tym razem do Volvo i modelu XC60. Chińczycy od wielu lat nie mają problemów z bardzo bezpośrednim ściąganiem pomysłów z europejskich producentów. 

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama