Nasze social media

Biznes

Słowacja zawstydza polski system dopłat do elektryków. Większy próg, a dodatkowo także dla hybryd plug-in

Po wielu tygodniach spekulacji, Ministerstwo Gospodarki Republiki Słowackiej potwierdziło dotacje na samochody elektryczne i… hybrydowe plug-in. To inna sytuacja niż np. w Polsce.

Opublikowano

w dniu

Elektromobilność

Rządowa dotacja na zakup samochodu elektrycznego będzie stała i wyniesie 8 000 euro (ok. 34 400 zł). Ci, którzy zdecydują się na zakup hybrydy plug-in mogą liczyć na 5 000 euro (21 500 zł). W obu przypadkach samochód trzeba kupić na własność. Dotacje nie będą więc miały zastosowania np. do samochodów zakupionych w drodze leasingu. 

Maksymalna cena samochodu kwalifikującego się do dotacji wynosi 50 000 euro (ok. 215 000 zł). Jest więc znacznie wyższa niż w Polsce, gdzie dotacje z Funduszu Niskoemisyjnego obejmują samochody wyłącznie do 125 000 zł. Słowacki rząd na wsparcie elektromobilności zaplanował w budżecie 5 milionów euro.

Musimy przyznać, że rozwiązanie słowackiego rządu jest chyba ciekawsze niż naszego. Dotacja do elektryka jest co prawda nieco niższa (o ok. 3 000 zł), ale nasi południowi sąsiedzi dopłacają całkiem sporo do hybryd ładowanych z gniazdka, które dla wielu osób mają póki co znacznie większy sens niż pojazdy wyłącznie na prąd.

W związku z większym progiem ceny samochodu kwalifikującego się na dotację i dopłatami do hybryd plug-in, znacząca jest także liczba samochodów kwalifikujących się do dopłat, która w Polsce obejmuje zaledwie kilka modeli i to zazwyczaj w najbardziej ubogich wersjach.

Reklama

Facebook

Reklama
Reklama
Reklama