Connect with us

Czego szukasz?

Biznes

Fiat Talento już nie od Renault. Powód jest oczywisty i logiczny

W krótkim czasie Renault traci kolejnego partnera w dziedzinie pojazdów użytkowych. Po Oplu nie będzie już współpracował z Fiatem.

Fiat Talento
Fot. Fiat

Fiat Talento już nie z fabryki Renault

Fiat kończy współpracę z Renault w zakresie pojazdów użytkowych. Od 2016 roku francuski producent samochodów produkuje model Talento, brata Renault Trafic, w swojej włoskiej fabryce w Sandouville. O zakończeniu współpracy poinformował wiceprezes Renault, Clotilde Delbos. „Kończymy niektóre umowy, w tym jedną z Fiatem. Nasza sprzedaż do partnerów zwolni i ustabilizuje się na niskim poziomie, zanim będziemy w stanie podpisać nowe kontrakty ”- mówi Delbos.

Krok ze strony włoskiego producenta był spodziewany, ponieważ jest to logiczne rozwiązanie. Grupa Fiat Chrysler Automobiles kończy fuzję z Grupą PSA, więc dobrym wyborem w przyszłości dla obu stron jest wspólna produkcja w ramach nowej Grupy Stellantis.

To nie pierwsza taka sytuacja w ostatnim czasie

Dla Renault to nie pierwsza tego typu sytuacja w ostatnich latach. Opel, który w modelu użytkowym Vivaro zastosował francuską technologię, już jakiś czas temu zakończył współpracę z Renault. Po dołączeniu do Grupy PSA, niemiecka marka opracowała nowego Vivaro, bazującego już na bazie PSA. Jest on oczywiście rodzeństwem Citroena Jumpy i Peugeota Experta. 

ZOBACZ TAKŻE
W końcu nadchodzi czas Fiata. Ogrom nowości w najbliższych latach

Jednocześnie jednak nie można powiedzieć, że Opel całkowicie zerwał swoje stosunki z Renault. Marki cały czas współpracują przy okazji większego dostawczaka – tak Opel Movano, jak i Renault Master, są produkowane w fabryce w Batilly.

Fiat Talento już nie od Renault. Sprawa ma drugie dno

Niemniej jednak zakończenie współpracy Fiata z Renault jest stosunkowo ostre. Zanim włoski producent zdecydował się na fuzję z PSA, zarząd omawiał możliwość połączenia z Renault. Kierownictwo francuskiego producenta odrzuciło jednak propozycję, więc Włosi zwrócili się o pomoc do konkurencji. I dopięli swego.

Dzięki współpracy w ramach nowej Grupy Stellantis, Fiat właściwie powróci do współpracy z PSA tylko w zakresie dostawczaków średniej wielkości. Fiat Scudo, produkowany w dwóch generacjach w latach 1994-2016, był już rodzeństwem Citroena Jumpy.

ZOBACZ TAKŻE
Najlepsze używane samochody do miasta. Te można polecić każdemu

Obie firmy miały nawet dwa wspólne zakłady – Sevel Nord w Valenciennes we Francji i Sevel Sud w Atessie we Włoszech. Podczas gdy ta pierwsza fabryka należy dziś do PSA i produkuje jej średniej wielkości samochody dostawcze, druga pozostaje spółką joint venture między tymi dwoma podmiotami i produkuje duże modele użytkowe: Fiata Ducato, Peugeota Boxer i Citroena Jumpera. W przyszłości z pewnością dołączy do nich również następca Opla Movano, a niemiecka marka tym samym ostatecznie zerwie współpracę z Renault.

Renault raczej było na to przygotowane

Słowa wiceprezesa Renault wskazują, że producent nie będzie póki co szukał sposobów na zapełnienie mocy produkcyjnych fabryki w Sandouville. Być może wystarczy zresztą współpraca w ramach Renault-Nissan-Mitsubishi. Oprócz Renault Trafic produkuje są tam identyczne technicznie modele Nissana NV300 i Mitsubishi Express. Produkcję tego ostatniego modelu rozpoczęto tam w tym roku. Model z trzema brylantami w emblemacie przeznaczony głównie na rynek australijski.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama