Connect with us

Nowy limit na brytyjskich autostradach. Dla poprawy… jakości powietrza

Wielka Brytania najwyraźniej idzie drogą Holandii i przygotowuje się do ograniczenia prędkości na wybranych odcinkach autostrad.

Opublikowano

w dniu

wielka brytania autostrady ograniczenia

Temat staje się coraz bardziej nośny w całej Europie

Maksymalne ograniczenie prędkości na autostradach to niekończący się temat, który teraz podjęła Wielka Brytania. O ile w Polsce głośno zazdrościmy Niemcom autostrad bez limitu prędkości, to nasze ograniczenie do 140 km/h wcale nie wypada źle na tle Europy. Europy, która dodatkowo w coraz większych częściach zmierza do zwiększania ograniczeń. 

Holandia już ograniczyła prędkość na autostradach do 100 km/h, a ograniczenie ze 130 km/h do 110 km/h jest obecnie poważnie rozważane przez Francję. Co więcej, niemieccy ekolodzy od dawna wzywają do zniesienia odcinków o nieograniczonej prędkości. A teraz Wielka Brytania przyłącza się do eksperymentów dotyczących związku między emisjami a prędkością.

ZOBACZ TAKŻE
Zerowa emisja to bzdura. Polestar potwierdził i podał doskonały przykład

Wielka Brytania ma konkretny cel

Wyspiarskie państwo chce czasowo zmniejszyć maksymalną dozwoloną prędkość ze 112 km/h do 96 km/h na wybranych autostradach lub na ich odcinkach o długości ok. 7 km. Co ma na celu całe zamieszanie? Brytyjczycy chcą dowiedzieć się, jak bardzo ograniczenie maksymalnej dozwolonej prędkości do 16 km/h wpłynie na jakość powietrza wokół autostrad.

Projekt pilotażowo ma trwać około 12 do 15 miesięcy, z ostrzeżeniem o obniżeniu maksymalnej prędkości na wybranych odcinkach. Odbędą się również wzmożone kontrole policyjne. Mogą one oczywiście nałożyć na kierowców jadących z pierwotnym limitem około 112 km/h grzywnę w wysokości do 100 funtów i przyznać trzy punkty karne.

ZOBACZ TAKŻE
Policja ostrzega kierowców. Złodzieje na autostradach mają nowy trik

Nie tylko ograniczenie prędkości

Projekt ograniczenia prędkości na autostradzie ma być odpowiedzią na wysoki poziom tlenków azotu (NO2) w powietrzu. Według statystyk spowoduje on około 40 000 przedwczesnych zgonów w Wielkiej Brytanii każdego roku. Jednak oprócz ograniczeń prędkości, projekt przewiduje również testowanie nowych barier przy drogach. Powinny one bardziej chronić ludzi mieszkających w pobliżu autostrad przed szkodliwymi emisjami.

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama