Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Biznes

FCA-PSA zbyt banalne. Stellantis to nowa nazwa koncernu po połączeniu

Nowa firma, która powstanie poprzez połączenie włosko-amerykańskiego producenta samochodów Fiat Chrysler z francuską Grupą PSA, będzie nosić nazwę Stellantis.

stellantis logo

Stellantis będzie czwartym graczem na rynku

Tym samym z przekazu medialnego znikną informacje o FCA i Grupie PSA. Nazwa Stellantis będzie używana dla całego nowego koncernu, natomiast nazwy poszczególnych marek nie ulegną oczywiście zmianie. W komunikacie poinformowano także, że wszystkie marki pozostaną przy swoich dotychczasowych logotypach.

Połączone siły FCA i Grupy PSA mają być czwartym co do wielkości producentem samochodów na świecie po Volkswagenie, Toyocie i Renault-Nissan.

ZOBACZ TAKŻE
Peugeot 403 (1955-1966) - francuski Mercedes | Klasyka gatunku

Nazwa Stellantis pochodzi od łacińskiego czasownika stello, co oznacza rozjaśnić gwiazdami. Pojawi się ona oczywiście na budynkach korporacyjnych we Francji, USA, Włoszech i na całym świecie.

Fuzja ma zakończyć się w przyszłym roku

Firmy zgodziły się na fuzję o wartości 50 mld USD w grudniu 2019 r. Powinna się ona zakończyć w pierwszych kwartałach 2021 r., po czym spółka zacznie używać nowej nazwy. Fuzja nie została jeszcze zatwierdzona przez akcjonariuszy na walnych zgromadzeniach i przez właściwe organy antymonopolowe, jednak wszystkie strony mają nadzieję, że to formalność.

ZOBACZ TAKŻE
Nowy Citroen C4 oficjalnie. Kompaktowy hatchback w stylu crossovera coupe

Obie strony mają nadzieję, że Stellantis lepiej poradzi sobie ze słabszym popytem na samochody, niż zrobiły by to dwa osobne koncerny. Celem jest oczywiście także dzielenie się kosztami rozwoju i produkcji samochodów elektrycznych i hybrydowych, które mają spełniać surowe unijne normy.

Firmy chcą również zoptymalizować inwestycje w rozwój nowych platform, silników i nowych technologii. W przyszłości ma to oznaczać, że ponad dwie trzecie samochodów grupy ma być skoncentrowanych na dwóch platformach.

Stellantis to aż 14 marek. Czas pokaże, czy przetrwają wszystkie

Przypomnijmy, że po połączeniu w ramach Stellantisa zgrupowane zostanie aż czternaście marek. To pięć z obecnej Grupy PSA – Citroen, DS, Opel, Peugeot i Vauxhall – a także dziewięć marek z FCA – Abarth, Alfa Romeo, Dodge, Fiat, Chrysler, Jeep, Lancia, Maserati i Ram. Łączna sprzedaż wszystkich marek wynosiła rocznie ok. 8,7 mln samochodów. Statystyki za 2020 r. w związku z pandemią koronawirusa mogą być jednak oczywiście znacznie gorsze.

ZOBACZ TAKŻE
Zapomniane koncepty - Peugeot Oxia. Bugatti z lwem na masce

Zarząd nowej spółki ma składać się z 11 członków Rady Dyrektorów. Pięciu z nich ma być powoływanych przez PSA, a pięciu przez FCA. Zgodnie z umową między stronami, John Elkann, dzisiejszy prezes zarządu FCA, będzie przewodniczył radzie dyrektorów. Dzisiejszy prezes zarządu PSA, Carlos Tavares, zostanie natomiast dyrektorem generalnym (CEO) nowej firmy na kolejne pięć lat.

To właśnie Carlos Tavares zapewniał wielokrotnie, że fuzja nie będzie oznaczać likwidacji żadnej marki. Portugalczyk wypowiadał te słowa jednak przed pandemią koronawirusa, która bardzo mocno uderzyła w producentów samochodów. Jak będzie ostatecznie, przekonamy się w najbliższych latach.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama