Connect with us

Czego szukasz?

Fascynacje

Bentley Continental GT Speed – najszybszy w historii. Ponad 330 km/h

Mówiąc najprościej, nowy Bentley Continental GT Speed to najbardziej dynamiczny model w całej, ponad 100-letniej historii brytyjskiej marki. Liczące ponad 650 KM majestatyczne coupe rozpędzi się do ponad 330 km/h.

Bentley Continental GT Speed

Luksusowa brytyjska marka ma długie tradycje, bowiem powstała aż 101 lat temu. Uznawana za producenta majestatycznych, najbardziej ekskluzywnych samochodów potrafi też nieraz „pokazać pazury”. Kolejnym dowodem na to jest najnowszy Bentley Continental GT Speed, który jest najszybszym samochodem drogowym w całej historii Bentley’a. Oczywiście samochód wciąż zachował swoją majestatyczność i luksusową naturę, jednak jego osiągi dorównują teraz najlepszym supersamochodom.

Bentley Continental GT Speed – wyjątkowo mocny i najszybszy w historii marki 

Sercem pojazdu pozostała dobrze znana, podwójnie doładowana jednostka W12 o pojemności 6 litrów. Wytwarza ona jednak 660 KM i aż 900 Nm, czyli o 5 KM więcej niż w przypadku standardowego Continentala GT. Dodatkowa moc pozwala na skrócenie czasu przyspieszenia od 0 do 97 km/h (60 mph) do 3,5 sekundy (lepiej o 0,1 s). Imponuje też prędkość maksymalna, która wynosi teraz 335 km/h. W parze z poprawą osiągów idą też modyfikacje ośmiobiegowej automatycznej dwusprzęgłowej przekładni. Ma ona reagować teraz szybciej na dodanie gazu, zwłaszcza w trybie Sport. Podobno zmienia ona biegi dwa razy szybciej niż w zwykłym Continentalu GT.

Bentley Continental GT Speed

Inżynierowie Bentley’a pogrzebali też przy zawieszeniu i układzie kierowniczym. Zastosowano m.in. system czterech kół skrętnych oraz funkcję Bentley Dynamic Ride, opartą na instalacji 48V, który zmniejsza przechyły nadwozia oraz mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. Bentley twierdzi, iż Continental GT Speed jest dzięki temu bardziej zwrotny.

Luksus może iść w parze ze sportem

Pojawiło się też kilka wyróżników wizualnych. Bentley Continental GT Speed ma bardziej agresywny wygląd niż zwykły GT, m.in. za sprawą grilla, wlotów powietrza w zderzaku i progów bocznych, wykończonych w kolorze Dark Tint. Przedni zderzak zdobi ponadto chromowana plakietka z napisem „Speed”, a nadkola skrywają 22-calowe felgi wykończone standardowo jasnym srebrem (do wyboru są też ciemny odcień i błyszcząca czerń).

ZOBACZ TAKŻE
Bentley Flying Spur dostępny z V8. Ośmiocylindrowa ostoja luksusu

Dalszy ciąg sportowych dodatków znajdziemy w kabinie. Ciekawie prezentuje się zwłaszcza unikalna dwukolorowa tapicerka ze skóry i Alcantary w kolorze czarnym z czerwonymi akcentami i przeszyciami. Podobne wykończenie znajdziemy też na desce rozdzielczej, drzwiach, tunelu środkowym i kierownicy. Oczywiście klienci mogą wybrać inny spośród kilkunastu wariantów kolorystycznych wykończenia kabiny. Konsola środkowa ma natomiast opcjonalną wstawkę z ciemnego aluminium, przypominającego włókno węglowe.

Bentley Continental GT Speed

Nowy Bentley Continental GT Speed trafi do sprzedaży w trzecim kwartale tego roku. Firma nie podała jeszcze cen, jednak nie będzie tanio. Już zwykły GT z silnikiem W12 oznacza wydatek blisko 220 000 dolarów. Ale w tej klasie aut cena akurat nie gra istotnej roli – liczą się jakość, osiągi i prestiż.

Oceń nasz artykuł!
Reklama