Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Hyundai Staria – futurystyczny luksusowy minivan trafi też do Europy

Hyundai Staria to nowy konkurent dla Volkswagena Multivana czy Mercedesa klasy V. Futurystyczny minivan pomieści w wygodnych warunkach nawet 11 osób i trafi do wybranych krajów Europy jeszcze w tym roku.

Hyundai Staria

Minivany wypadły ostatnimi czasy z łask powodu wzrostu popularności SUV-ów i crossoverów. Hyundai postanowił nieco odświeżyć formułę minivana, wprowadzając następcę osobowej wersji modelu H-1. Nowy Hyundai Staria ze swoim wyjątkowo futurystycznym jak na minivana i zarazem minimalistycznym designem przyciąga uwagę i jawi się niemal jako jeżdżący koncept, którego ktoś wypuścił na drogi publiczne. Co więcej, trafi on również do Europy, jednak tylko na wybrane rynki.

Hyundai Staria – futurystyczny powiew świeżości

Hyundai Staria posiada – zdaniem producenta – „przyszłościowy, innowacyjny wygląd zewnętrzny przypominający statek kosmiczny”. Patrząc na jego futurystyczny wygląd, faktycznie można odnieść takie wrażenie, że inspirowano się – przynajmniej do pewnego stopnia – statkami kosmicznymi. Najciekawszym elementem jest przedni pas z rozciągniętym przez całą szerokość nadwozia LED-owym paskiem świetlnym. Ma on przypominać poświatę wschodzącego słońca na horyzoncie. Hyundai wskazuje tu jako źródło inspiracji tradycyjny styl w architekturze koreańskiej zwany „hanok”.

Hyundai Staria

Topowa wersja Premium otrzyma ponadto błyszczącą atrapę chłodnicy, LED-owe reflektory główne, 18-calowe felgi z różowo-miedzianym wykończeniem, przyciemniane szyby i aluminiowe akcenty na całym nadwoziu. Wzór, kolor i szerokość grilla zależą od wybranej wersji wyposażenia. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, iż przód pojazdu przypomina nieco szybkie pociągi, np. TGV. Ciekawie prezentują się także tylne światła o pikselowym wzorze, podobnym do tego z najnowszego Ioniqa 5. Masywności autu nadają też błotniki z wyraźnymi wybrzuszeniami. 

ZOBACZ TAKŻE
Hyundai Ioniq 5 już jest. Przestronny i innowacyjny w każdym calu

Inspirowany statkami kosmicznymi

Równie futurystycznie prezentuje się wnętrze koreańskiego minivana. Umieszczony w górnej części deski rozdzielczej (na linii wzroku kierowcy) cyfrowy zestaw zegarów uzupełnia zamontowany na środku kokpitu dotykowy ekran systemu info-tainment o przekątnej 10,25 cala. Tuż pod nim umieszczono panel klimatyzacji, którym również zarządza się za pomocą dotyku. Całość uzupełniają minimalistyczne nawiewy oraz czteroramienna kierownica. Z racji rozmiarów deski rozdzielczej, kapitańskich siedzeń, dużych okien i przestrzeni w kabinie kokpit nasuwa skojarzenia ze statkiem kosmicznym.

Hyundai Staria

Podróżujący mają do dyspozycji wiele schowków i wejść USB a lewarek skrzyni biegów zastąpiono przyciskami, co pozwoliło wygospodarować jeszcze więcej miejsca. Topowy wariant Premium oferuje też oświetlenie ambiente w aż 64 kolorach do wyboru. Standardowo samochód zabiera na pokład 7 osób i posiada obszerne „kapitańskie fotele” z elektrycznym sterowaniem i wysuwanymi podnóżkami w drugim i trzecim rzędzie. Producent przewidział jednak konfiguracje 9-cio a nawet 11-osobową. Należy jednak zaznaczyć, że 11-osobowy Hyundai Staria będzie dostępny jedynie na rodzimym, południowokoreańskim rynku.

Hyundai Staria

Hyundai Staria trafi do sprzedaży na wybranych europejskich rynkach w drugiej połowie bieżącego roku. Niestety nic nie wskazuje na to, by samochód miał trafić do Polski. Koreańczycy nie podali jeszcze szczegółów dotyczących gamy jednostek napędowych swojego minivana.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama