Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Nowy Land Rover Defender wreszcie z V8. Szybka i szykowna terenówka

Brytyjczycy poszerzają gamę swojej terenówki o topowy wariant z przeszło 500-konną jednostką V8. Nowy Land Rover Defender V8 będzie nie tylko najszybszą, ale także najbardziej szykowną odmianą tego modelu.

Nowy Land Rover Defender V8

Do tej pory nowy Land Rover Defender występował wyłącznie z 2-litrową jednostką R4 oraz 3-litrową V6-tką. 2-litrówka służy za bazę do układu hybrydowego plug-in o łącznej mocy 400 KM, zaś większy silnik występuje w odmianie benzynowej o mocy 400 KM z układem mild hybrid. Jest też 3-litrowy turbodiesel V6 o mocach 249 i 300 KM. Żeby jednak tradycji stało się zadość, Brytyjczycy wyposażyli swoją terenówkę w dużą jednostkę V8. W tej odmianie nowy Land Rover Defender to nie tylko najszybszy, ale również najbogatszy wariant w gamie tego modelu.

Nowy Land Rover Defender V8 – wersja dla koneserów

Pod maską brytyjskiej terenówki znalazła się dobrze znana 5-litrowa V8-ka z doładowaniem. Rozwija ona aż 525 KM i 625 Nm i możemy ją kojarzyć m.in. z flagowego Range Rovera SV Autobiography. Moc trafia na obie osie za pośrednictwem 8-stopniowej automatycznej przekładni ZF. Nowy Land Rover Defender V8 przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie 5,2 sekundy i rozpędza się do 240 km/h. Oczywiście konstruktorzy nie zapomnieli o zachowaniu ponadprzeciętnych zdolności terenowych Defendera.

Nowy Land Rover Defender V8

Aby kontrolować dodatkową moc, Land Rover zastosował stabilizatory o większej średnicy. Elektronicznie sterowany aktywny tylny mechanizm różnicowy wyposażono w kontroler odchylenia, aby poprawić pokonywanie zakrętów. Pojawiło się też nowe ustawienie dynamicznej jazdy dla systemu Terrain Response, które wyostrza reakcję przepustnicy i usztywnia zawieszenie.

ZOBACZ TAKŻE
Land Rover Defender – nowoczesna terenówka

Nie tylko szybki, ale też elegancki

Nowy Land Rover Defender V8 otrzymał też kilka wizualnych wyróżników. Wśród nich są aż 22-calowe felgi, przednie zaciski hamulcowe Xenon Blue, cztery końcówki układu wydechowego oraz trzy nowe kolory do wyboru: szary karpacki, biały Yulong oraz czarny Santorini. W kabinie zastosowano skórzaną tapicerkę Ebony Windsor Leather z akcentami Miko Suedecloth i Robustec. Kierownicę wykończono natomiast Alcantarą.

Nowy Land Rover Defender V8

Garść aktualizacji wyposażenia

Przy okazji Land Rover wprowadził kilka poprawek do Defendera na rok modelowy 2022. Na liście opcji znalazł się większy, 11,4-calowy ekran systemu multimedialnego Pivi Pro (standardowy ma 10 cali) a bezprzewodowa ładowarka jest teraz standardem. Wprowadzono też nowe pakiety stylizacji nadwozia, m.in. w większą ilość chromowanych akcentów (pakiet Bright) lub więcej czarnych wykończeń (pakiet Black).

Wersję V8 otrzymały zarówno krótszy Defender 90 jak i większy 110. Firma nie podała jeszcze cen nowego wariantu, jednak amerykańskie media spekulują o 85 000 dolarów za Defendera 90 oraz 95 tys. $ za wariant 110.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama