Nasze profile w mediach społecznościowych

Samochody

Volkswagen Golf GTI Clubsport 45 – słynny hot hatch ma już 45 lat

W tym roku przypada 45. rocznica debiutu słynnego niemieckiego hot hatcha. Z tej okazji powstał limitowany Volkswagen Golf GTI Clubsport 45 z szeregiem wyjątkowych dodatków zarówno na zewnątrz jak i w kabinie.

Opublikowano

w dniu

Volkswagen Golf GTI Clubsport 45
Fot. volkswagen.com

Aż trudno uwierzyć, że od premiery oryginalnego Golfa GTI Mk1 minęło już 45 lat! Niemiecki producent ma zwyczaj świętowania każdego jubileuszu swojego kultowego hot hatcha co pięć lat. Zapewne część z Was może pamiętać pochodzącego z 2011 roku i opartego na VI generacji Golfa GTI Edition 35, który powstał wówczas z okazji 35-lecia tej wersji. Tym razem jubileuszową odmianę otrzymał najnowszy Volkswagen Golf GTI Clubsport na bazie ósmej generacji modelu. 

Volkswagen Golf GTI Clubsport 45 – jak ten czas szybko leci!

Skoro zatem mamy do czynienia z mocniejszą odmianą Clubsport, oznacza to, że limitowana edycja rozwija 300 KM i 400 Nm. Moc trafia wyłącznie na przednie koła za pośrednictwem 7-biegowej przekładni dwusprzęgłowej DSG. Właściwą trakcję zapewnia elektronicznie sterowany mechanizm różnicowy z blokadą przedniej osi oraz ulepszony system Vehicle Dynamics Manager, odpowiadający za wektorowanie momentu obrotowego pomiędzy kołami przedniej osi. Dzięki temu samochód rozwija 100 km/h w mniej niż 6 sekund.

Volkswagen Golf GTI Clubsport 45

W odmianie specjalnej Clubsport 45 usunięto jednak ogranicznik do 249 km/h, jednak Volkswagen nie wspomniał, ile najnowsza wersja Golfa będzie w stanie pojechać. Samochód otrzymał ponadto pakiet Race. Zawiera on sportowy układ wydechowy oraz 19-calowe felgi Scottsdale, wykończone w kolorze błyszczącej czerni z czerwonymi rantami.

ZOBACZ TAKŻE
340-konny Volkswagen Golf GTI TCR od ABT

Niby drobiazgi, a dają efekt

Limitowany Volkswagen Golf GTI Clubsport 45 różni się od standardowego Clubsporta głównie jednak za sprawą dodatków wizualnych. Zmiany obejmują czarny dach i tylny spoiler, który zdaniem Volkswagena ma być hołdem dla oprawionej w czarną ramkę tylnej szyby oryginalnego GTI z 1976 roku. Dolne partie drzwi zdobią natomiast czarne paski z napisem 45. Klapę bagażnika wieńczy natomiast czerwony napis GTI. Nie zabrakło też matrycowych reflektorów przednich IQ. Light LED z biegnącą w ich górnej części i łączącą je czerwoną listwą ozdobną.

Volkswagen Golf GTI Clubsport 45

W kabinie jubileuszowego modelu również znalazły się insygnia GTI. Obejmują one napis GTI na oparciach przednich foteli oraz emblemat 45 w dolnej partii kierownicy.

Limitowany Volkswagen Golf GTI Clubsport 45 pojawi się tylko w wybranych europejskich krajach. Jego przedsprzedaż ruszy już 1 marca a cena wystartuje z pułapu 47 790 Euro.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama