Nasze profile w mediach społecznościowych

Biznes

Ostatnie spalinowe Mini zadebiutuje w 2025 r. Potem już tylko elektryki

Brytyjska marka w ciągu najbliższych lat przekształci się w producenta wyłącznie samochodów elektryczny. Koncern BMW ujawnił właśnie, że ostatnie spalinowe Mini zadebiutuje w 2025 roku, a do 2030 roku modele spalinowe całkowicie znikną z oferty tej marki.

Opublikowano

w dniu

Mini Cooper SE
Fot. mini / Mini Cooper SE

Na początku lat 30-tych XXI wieku Mini przekształci się w całkowicie elektryczną markę. Przemysł motoryzacyjny stopniowo odchodzi od napędów spalinowych na rzecz pojazdów elektrycznych. Przypomnijmy, że podobne plany mają m.in. Jaguar (z pewną niewiadomą), Ford, Volvo czy Audi. Brytyjska marka poinformowała dzisiaj, że ostatnie spalinowe Mini trafi na rynek w 2025 roku. Od 2030 roku natomiast firma ma się przejść całkowicie na napęd bezemisyjny.

Ostatnie spalinowe Mini w 2025 roku – spalinówki stały się passe

Informację ujawnił prezes BMW Oliver Zipse podczas odbywającej się w Monachium corocznej konferencji, dotyczącej przyszłości koncernu. Przy okazji ujawniono też BMW i4 w wersji produkcyjnej, o czym też dzisiaj pisaliśmy. Warto dodać, że już w 2019 roku BMW rozważało anulowanie planów oferowania silników spalinowych w rodzinie Mini nowej generacji.

ZOBACZ TAKŻE
Nowe BMW i4 ma ponad 500 KM i prawie 600 km zasięgu. Postrach Tesli

Mini będzie pierwszą marką BMW Group, która całkowicie zrezygnuje z silnika spalinowego na rzecz napędu elektrycznego. Pierwszym zwiastunem elektrycznej przyszłości tej marki było wprowadzone w ubiegłym roku Mini Cooper SE. W 2023 roku do produkcji trafi Mini Countryman nowej generacji, dostępny zarówno z napędem spalinowym, jak i elektrycznym. Ma on powstawać w fabryce w Lipsku. Mini szacuje, że do 2027 roku samochody w pełni elektryczne będą stanowić co najmniej połowę rocznej sprzedaży aut tej marki. 

Współpraca z Chińczykami przy tworzeniu nowej rodziny aut elektrycznych

Jednocześnie Mini pracuje nad specjalnie opracowaną dla pojazdów elektrycznych platformą. Powstaje ona we współpracy z chińskim koncernem Great Wall Motor. Pierwsze modele oparte na niej opuszczą taśmy fabryki w 2023 roku. Według Olivera Zipse, każdy nowy samochód wypuszczony na rynek przez brytyjską markę po 2025 roku całkowicie zrezygnuje z silnika spalinowego w ramach tzw. „zielonego impulsu” BMW Group, który obejmie też elektryczne modele Rolls-Royce’a (również należy on do niemieckiego koncernu).

ZOBACZ TAKŻE
Volvo C40 Recharge - elektryczny SUV coupe. Dekada elektryfikacji Volvo

BMW twierdzi, że Mini „odegra pionierską rolę w przyszłości, ponieważ marka specjalizująca się w miejskich autach jest absolutnie idealna dla elektromobilności”. Pozostanie ona zatem globalną marką.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama