Nasze profile w mediach społecznościowych

Biznes

Ford jak Skoda. Testuje dostarczanie paczek prosto do bagażnika

Niedawno informowaliśmy o pilotażowej usłudze Skody polegającej na dostarczaniu paczek prosto do bagażnika samochodu. Mniej więcej to samo ogłosił właśnie Ford, który swój pilotaż przeprowadza w Wielkiej Brytanii. Między programami są jednak różnice.

Opublikowano

w dniu

ford dostawa do bagażnika
Fot. Ford

Zalety takiego rozwiązania są oczywiste

Ford w Wielkiej Brytanii współpracuje przy tej usłudze z Hermesem. Pilotażowy projekt „Bezpieczna dostawa do pojazdu” (Secure Delivery to Vehicle) umożliwia dostarczanie paczek bezpośrednio do pojazdów parkujących w pobliżu adresu kierowcy.

System oczywiście przyczynia się do przyspieszenia doręczeń. Nie wymaga od kurierów pukania do drzwi, wchodzenia po schodach, czy szukania sąsiada, który odbierze przesyłkę, gdy adresata nie ma w domu.

Dostawa do pojazdu jest oferowana klientom korzystającym z aplikacji FordPass. Tym samym amerykańska marka poszerza zakres usług pojazdów skomunikowanych, dostępnych już za pośrednictwem aplikacji. 

ZOBACZ TAKŻE
Ford z ogromną inwestycją w USA. Stawia wszystko na jedną kartę

Jak to działa?

Podczas zakupów u wybranych sprzedawców detalicznych, którzy biorą udział w programie pilotażowym, standardową opcją wysyłki będzie „dostawa do samochodu”, wraz z podaniem szczegółów dotyczących lokalizacji pojazdu. Jeśli klient sobie tego zażyczy, będzie mógł oczywiście również otrzymać przesyłkę do domu. Dostawa do samochodu jest rzecz jasna opcją dodatkową. 

Gdy doręczyciel znajduje się bliżej niż 300 metrów od miejsca przeznaczenia, w aplikacji Hermes wyświetlana jest dokładna lokalizacja pojazdu klienta. W promieniu 50 metrów kurier skanuje kod kreskowy na paczce klienta, aby stworzyć jednorazowy token, odblokowujący pojazd. Dzięki niemu może odryglować bagażnik i pozostawić tam bezpiecznie przesyłkę. 

Aby zapewnić bezpieczeństwo samochodu i przesyłki, kurier powinien zaryglować pojazd przed przejściem do następnego punktu odbioru. Jeśli jednak tego nie zrobi, zamki ryglują się automatycznie w ustalonym czasie.

ZOBACZ TAKŻE
Dostawa prosto do... bagażnika. Skoda testuje nową usługę

Czym usługa Forda różni się od tej Skody?

Podobną usługę pilotażowo wprowadziło niedawno Skoda. Czym różnią się obaw rozwiązania? Ford i Hermes UK liczą na to, że w miarę rozwoju projektu pilotażowego uda się zwiększyć liczbę chętnych i rozszerzyć jego zakres. Podmioty mają na myśli np. oferowanie zwrotów przesyłek za pośrednictwem pojazdu i umożliwienie dostawy do samochodów parkujących pod innymi adresami, np. pracy klienta.

Lokalizowanie pojazdu, zdalne otwieranie i ryglowanie zamków jest możliwe dzięki uprawnieniom nadanym przez adresata przesyłki za pośrednictwem aplikacji FordPass. Jeśli samochód nie znajduje się w promieniu 300 metrów od wybranego adresu dostawy, przesyłka jest dostarczana pod adres domowy odbiorcy. Dotyczy to również paczek, które są zbyt duże, aby zmieścić się w pojeździe.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama