Nasze social media

Inne

Dowód rejestracyjny i tablice bez wizyty w urzędzie? Może już od lipca

Rejestracja samochodów przez Internet oraz dostarczenie dowodu rejestracyjnego i tablic samochodu przez kuriera. To zmiany możliwe już od początku lipca.

Opublikowano

w dniu

tablica rejestracyjna rejestracja samochodów przez internet

Rejestracja samochodów przez Internet była by nieoceniona w dobie koronawirusa

Pierwszego lipca w życie wchodzi znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym. Przepisy są na ustach kierowców już od wielu miesięcy, głównie z powodu możliwości utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h również poza terenem zabudowanym.

Od dłuższego czasu w pomysłach pojawia się także zmiana procedury rejestracji nowych pojazdów. Przepisów dotąd nie uchwalono, a wydaje się, że w dobie koronawirusa były by one bardzo przydatne.

Do ich uchwalenia zmierza Związek Dealerów Samochodów, który skierował do Ministra Cyfryzacji kolejny apel o natychmiastowe wznowienie prac nad nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym. Apel przewiduje zmianę procedury rejestracji nowych pojazdów nowych.

ZOBACZ TAKŻE
Już wkrótce mandaty za pisanie SMS-ów na przejściach dla pieszych?

ZDS chciałoby wprowadzenia możliwości rejestracji samochodu bezpośrednio przez dealera. W takiej sytuacji kupujący samochód nie musiałby odwiedzać urzędu, a dokumenty otrzymałby od kuriera.

Obecna forma wymaga co najmniej dwóch wizyt w urzędzie

Rejestracja pojazdu, którą znamy obecnie, może powodować aż trzykrotną stycznośc obywatela z urzędnikami. Najpierw istnieje konieczność złożenia wniosku o rejestrację pojazdu w formie papierowej. Następnie następuje wydanie pozwolenia czasowego i tablic, które muszą być wydane „do rąk własnych”. Po upływie 30 dni następuje z kolei wydanie dowodu rejestracyjnego również do „rąk własnych”.

W liście ZDS czytamy także słuszne spostrzeżenia, iż wprowadzenie określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, nastąpiło „zamknięcie się” urzędów w zakresie rejestracji pojazdów. To z kolei istotnie ograniczyło i tak ograniczoną z powodów epidemicznych i ekonomicznych sprzedaż pojazdów.

ZOBACZ TAKŻE
Koronawirus kompletnie zniszczył włoski rynek motoryzacyjny

Żaden klient nie będzie kupował auta jeżeli nie będzie mógł go zarejestrować i jeździć nim po drogach publicznych. Tak samo cześć klientów będzie rezygnować z zakupu auta, jeżeli będzie bało się je rejestrować z przyczyn zdrowotnych.

Rejestracja samochodów przez Internet to temat znany od dawna

Związek Dealerów Samochodów zaapelował więc o natychmiastowe nadanie pracom nad ustawą Prawo o ruchu drogowym absolutnego priorytetu. Tak, aby najlepiej do końca czerwca roku 2020 wdrożyć system elektronicznej rejestracji pojazdów przede wszystkim bezpośrednio przez autoryzowanych dealerów samochodów. Tak aby klient kupujący nowy samochód nie musiał wcale fatygować się do urzędu.

ZOBACZ TAKŻE
Od lipca nowe przepisy. Strata prawa jazdy będzie jeszcze łatwiejsza

Zwracaliśmy się do Ministra Cyfryzacji o przyspieszenie prac nad ustawą w styczniu, kiedy pod urzędami komunikacji ustawiały się kolejki klientów, chcących zgłosić nabycie pojazdu. Zwracamy się po raz kolejny. Tu nie ma już na co czekać. „Nowa rzeczywistość” zmusza nas do digitalizacji wielu procesów i procedur administracyjnych. Zacznijmy więc od tego co jest już prawie gotowe – powiedział Marek Konieczny, prezes Związku Dealerów Samochodów.

Trzeba przyznać. że rozwiązanie takie samo w sobie nie budzi jakichkolwiek kontrowersji. Co więcej, z pewnością zostało by pozytywnie odebrane przez kierowców. Dodatkowo nie ma ono żadnych słabych stron, więć powinno zostać jak najszybciej zalegalizowane. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że do tego dojdzie, ale obecna okazja do wprowadzenia takich przepisów jest niepowtarzalna.

Reklama

Facebook

Reklama
Reklama
Reklama