Czego szukasz?

Inne

Amsterdam zakazał reklamy samochodów spalinowych na stacjach metra

Dokąd jeszcze doprowadzi promocja elektromobilności? Władze Amsterdamu właśnie zakazały reklam produktów powstających z paliw kopalnych oraz pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi. Na razie na należących do siebie stacjach metra, ale mają już kolejne plany.

zakaz reklamy w amsterdamie - samochody spalinowe

Zakaz reklamy samochodów spalinowych w Amsterdamie. Nie chcemy dyskutować o elektromobilności jako takiej, ale…

Nie będziemy w tym miejscu dyskutować o elektromobilności jako takiej. Z pewnością znajdą się tacy, którzy uważają że to zbawienie świata, ale też tacy, którzy uważają że to wątpliwa ekonomicznie i środowiskowo alternatywa.

Na moment skupimy się na tych drugich. Informują oni o brudnych tajemnicach produkcji akumulatorów, absurdalnie wysokich cenach czy skrajnym spadku wartości samochodu z powodu nieporównywalnie krótszej żywotności samochodów. Dodają, że sama natura odpowiada za 96,5% emisji CO2 na naszej planecie. A spośród 3,5% z działalności człowieka tylko 5,5% stanowi udział transportu pasażerskiego. 

ZOBACZ TAKŻE
Ludzik Michelin - absolutnie wszystko, co powinniście o nim wiedzieć

Dlaczego o tym piszemy? Czy jesteśmy zwolennikami elektromobilności czy też nie, wydaje się, że całkowity zakaz pojazdów spalinowych nie przyniesie znaczącej zmiany, a całkowite emisje spadną tylko o promil. Tymczasem obecnie mamy do czynienia z frontem walki z samochodami spalinowymi, tak jak gdyby były one groźnymi przestępcami.

To zamach na wolność słowa?

Wolność słowa jest jedną z najważniejszych wartości w każdym rozwiniętym społeczeństwie. Jak więc określić działania władz Amsterdamu, które zakazały reklamy samochodów spalinowych, które są legalne na całym świecie? Oczywiście, to tylko front walki i bezprecedensowe wypaczenie normalności. 

„Bycie zielonym” to trend, który istnieje i ma się coraz lepiej, także w Holandii. Lokalne władze albo są jego zwolennikami albo szukają wyborców wśród takich osób, bo myślą że są one w większości. Mają do tego pełne prawo, bowiem Amsterdamem obecnie rządzi ugrupowanie GroenLinks (czy musimy to tłumaczyć?) reprezentowane przez burmistrza Femkę Halsemę.

ZOBACZ TAKŻE
Jaka jest minimalna prędkość na autostradzie? Wyjaśniamy raz na zawsze

To właśnie 55-latka wraz ze swoim ugrupowaniem zdecydowała się zakazać reklamowania samochodów spalinowych w mieście. Póki co tylko w amsterdamskim metrze i innych środkach transportu, które są własnością miasta.

Zakaz reklamy samochodów spalinowych w Amsterdamie jest absurdalny z wielu powodów

W komunikacie na oficjalnej stronie miasta amsterdam.nl napisano, że w miejskich stacjach metra od 3. maja nie będzie już reklam paliw kopalnych, a także pojazdów napędzanych paliwa kopalnymi. To więc uderzenie nie tylko w producentów samochodów, ale także koncerny paliwowe. Dodano wprost, że Amsterdam jest pierwszym miastem w Holandii, które chce „trzymać reklamy paliw kopalnych z dala od ulic”.

W komunikacie dodano, że właściwa komisja miejska zaczyna podpisywać porozumienia z operatorami reklamowymi w sprawie ograniczenia reklam produktów kopalnych w przestrzeni publicznej. A jak wiadomo, może użyć takich argumentów, z którymi trudno będzie negocjować. 

ZOBACZ TAKŻE
Ford Rotunda - niesamowita historia i przykry koniec legendarnego obiektu

Nie, nie jesteśmy przeciwnikami elektromobilności. Uważamy jednak takie działania za manipulację w najczystszej postaci. Regulacja reklamy całkowicie legalnych produktów wydaje się niedopuszczalna i naprawdę graniczy ona z ograniczeniami wolności słowa, co jest oczywiście niezgodne z większością najważniejszych przepisów prawnych w większości krajów świata.

Można dyskutować, że właściciel może w ramach swojej własności decydować o niej, ale mówimy o przestrzeni publicznej. Fakt, że należy ona do miasta niewiele zmienia. To naprawdę nie ma żadnego sensu. Co będzie dalej? Zakaz reklamowania restauracji, w których wolno palić, bo szkodzi to zdrowiu? Udawanie, że coś nie istnieje, jest tylko formą manipulacji, która nie powinna mieć miejsca w przyzwoitym, wolnym społeczeństwie.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama