Nasze social media

Motorsport

Rajd Barbórka 2019 już za kilka dni. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Zgodnie z tradycją sezon rajdowy w Polsce zakończy Rajd Barbórka. W tym roku odbędzie się już 57. edycja wydarzenia. Przygotowaliśmy wszystkie najważniejsze informacje.

Opublikowano

w dniu

Rajd Barbórka
Fot. barborka.pl

Rajd Barbórka 2019 – gdzie i kiedy?

Tegoroczny Rajd Barbórka odbędzie się w sobotę, 7 grudnia i składać będzie się z sześciu odcinków specjalnych.

OS Tor Modlin

Zmagania rozpoczną się już o 8:00 na Torze Modlin, gdzie rozegrane zostaną dwa pierwsze odcinki o długości 6,23 km. Podobnie jak rok temu, kierowcy będą startować w parach – to ukłon dla kibiców i widowiskowości tej części zmagań. Oznacza to ni mniej nie więcej, tylko że dwaj kierowcy będą startować na dwóch odcinkach specjalnych rozgrywanej na tej samej trasie.

OS Autodrom Bemowo

Następnie rywalizacja przeniesie się na Autodrom Bemowo, gdzie rozegrane zostaną kolejne dwa odcinki o długości 4,12 km – tam można spodziewać się znacznie większej ilości kibiców, bowiem trasa jest bardzo dobrze widoczna. Start o 9:30. Dodać należy, że to właśnie na Bemowie zlokalizowany będzie park serwisowy.

OS Tor Służewiec

Decydujące zmagania w dwóch ostatnich odcinkach specjalnych o długości ponad 4,25 km odbędą się na Torze Służewiec. To powrót na legendarny tor wyścigów konnych po kilku latach. Początek zmagań na służewcu ok. 11:00.

Kryterium Asów Karowa

Tradycyjnie jednak najważniejsze będzie to, co wydarzy się w blasku sztucznych świateł na Karowej. Położona blisko Starego Miasta ulica będzie świadkiem kolejnego Kryterium Asów, które liczy nieco ponad 2 kilometry. To wydarzenie na którym z całą pewnością nie zabraknie emocji i kibiców z całej Polski.

Start przejazdów pokazowych o 17:00, a prawdziwe ściganie rozpocznie się o 18:30. To wtedy na Karowej pojawią się w komplecie czołowi polscy kierowcy. O Statuetkę Pani Karowej tradycyjnie powalczy 30 najlepszych kierowców z końcowej klasyfikacji Rajdu Barbórka. 

Łącznie trasa Rajdu Barbórka w tym toku wynosi 33,56 km, wliczając w to Kryterium Asów.

Rajd Barbórka 2019 – program

08:00 – 11:20 – OS1 Tor Modlin I
08:15 – 11:35 – OS2 Tor Modlin II

09:30 – 12:50 – OS3 Autodrom Bemowo I
09:45 – 13:05 – OS4 Autodrom Bemowo II

09:55 – 13:40 – SERWIS A (Bemowo)

11:00 – 14:15 – OS5 Tor Służewiec I
11:15 – 14:30 – OS6 Tor Służewiec II

16:00 – 21:00 – SERWIS B (Karowa)

17:00 – 18:30 – Przejazdy pokazowe Karowa
18:30 – 21:00 – Kryterium Asów Karowa

Rajd Barbórka 2019 – kto wystartuje?

Na liście zgłoszeń do tegorocznego Rajdu Barbórka znalazły się aż 102 załogi. To potwierdzenie ogromnego zainteresowania tym kultowym wydarzeniem. Na trasach nie zabraknie najlepszych polskich kierowców.

Swój udział potwierdzł Kajetan Kajetanowicz, który w tym sezonie zdobył wicemistrzostwo kategorii WRC2. “Kajto” wygrał zresztą sześć ostatnich edycji rajdu i z pewnością będzie chciał podtrzymać tę znakomitą passę. Co więcej, sześć zwycięstw ma także Tomasz Kuchar, więc w przypadku zwycięstwa Kajetanowicza, obejmie on samodzielne prowadzenie w historii rajdu. “Kajto” wespół z Maciejem Szczepaniakiem wystartują Fordem Fiestą WRC.

Na starcie pojawi się także Mikołaj Marczyk. Tegoroczny rajdowy mistrz Polski wespół z Szymonem Gospodarczykiem wystartuje zmodyfikowaną Skodą Fabią R5, którą zdobył tytuł w RSMP. 

Nie sposób nie wspomnieć o innych znakomitych kierowcach, którzy wezmą udział w tym wydarzeniu. To Tomasz Kuchar (w Peugeocie 208 RX), Wojciech Chuchała, Jakub Brzeziński, Łukasz Byśkiniewicz, Maciej Oleksowicz, Tomasz Gryc czy Maciej Lubiak. W rajdzie wystartuje także Bryan Bouffier, którego pilotować będzie… znany z kulinarnych programów Pascal Brodnicki.

Warto także wspomnieć o Jarim Huttunenie, który wespół z Mikko Lukką wystartuje Hyundaiem i20. Fin ma za sobą kilka lat startów w WRC2 z jednym zwycięstwem na koncie (Finlandia 2017).

Rajd Barbórka 2019 – bilety

Wszystkie odcinki Rajdu Barbórka są biletowane.

Wstęp na “zwykłe” odcinki specjalne Modlin, Bemowo oraz Służewiec kosztuje 40 złotych, natomiast na OS Karowa 50 złotych. Za 69 złotych można natomiast nabyć karnet, który daje wstęp na wszystkie “zwykłe” OS-y (nie obowiązuje na Karową). Dzieci do 12 lat mogą wejść na strefy kibica podczas OS Modlin, OS Bemowo i OS Służewiec za darmo – oczywiście pod warunkiem opieki osoby dorosłej. Podobnie jak w przypadku karnetu, zasada ta nie obowiązuje podczas Kryterium Asów.

Za 169 zł można natomiast nabyć zestaw, który poza w/w karnetem daje dostęp do Trybuny Żółtej na OS Karowa. Co ciekawe, pojedynczy bilet na Trybunę Żółtą (która jest trybuną siedzącą i znajduje się naprzeciwko trybuny VIP) również kosztuje 169 zł. Wybór jest więc oczywisty, a jedyną przeszkodą jest liczba biletów.

Miejsca na trybunie VIP wyceniono natomiast na 269 zł – to pod tą trybuną przebiegać będzie trasa dojazdowa do startu OS Karowa. Dodatkowo, kibice z tymi biletami będą mieli dostęp do namiotu z cateringiem i transmisją rajdu na ekranach.

Po 2 grudnia 2019 wejściówki na Rajd Barbórka można zakupić tylko w zlokalizowanych w Warszawie Punktach Informacji Kibica. Ich listę oraz godziny otwarcia można znaleźć tutaj: Bilety na Rajd Barbórka 2019.

Rajd Barbórka 2019 – transmisja w TV

Transmisję na żywo z Kryterium Asów na Karowej po raz kolejny przeprowadzi najpopularniejsza motoryzacyjna stacja telewizyjna w Polsce – TVN Turbo. Po zeszłorocznej współpracy, Automobilklub Polski i stacja zdecydowały się na przedłużenie współpracy o kolejne trzy lata. Zupełnie się nie dziwimy – Rajd Barbórka to wręcz naturalne miejsce dla takiej stacji.

W relację zaangażowanych będzie 60 osób, a przy trasie Kryterium Asów rozstawione zostanie 13 kamer. Widzowie będą mieli także okazję zajrzeć do środka rajdowych maszyn dzięki kamerom zamontowanym wewnątrz samochodów. Wzorem zeszłego roku, kierowcy zaraz po ukończeniu trasy na Karowej będą udzielać krótkich wywiadów. Na antenie nie zabraknie także oczywiście ekspertów i innych ciekawych motoryzacyjnych postaci.

W zeszłym roku wywiady z kierowcami przeprowadzały gwiazdy stacji: Adam Kornacki i Patryk Mikiciuk, ale tym razem zrobią to prawdopodobnie inni. Obydwaj znani z “Automaniaka” dziennikarze wystartują bowiem w rajdzie jako kierowcy, co widać po liście zgłoszeń i (przede wszystkim) ich profilach w mediach społecznościowych.

Start transmisji o godzinie 18:15.

Reklama

Facebook

Reklama
Reklama
Reklama